Van İl Genel Meclisi Başkanı tutuklandı

Van İl Genel Meclisi Başkanı tutuklandı

Van'da KCK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 28 şüpheliden 16'sı dün mahkemeye çıkarıldı. Bu sabah saatlerine kadar süren duruşmada mahkeme, 16 şüpheliden 8'ini örgüt üyeliği suçlamasıyla tutukladı.

Polisin 3 gün önce gerçekleştirdiği operasyonda aralarında Belediye Başkan Yardımcısı Selim Bozyiğit, BDP İl Başkanı Yakup Ataş, İl Genel Meclisi Başkanı Semira Varlı'nın da bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı. Dün emniyetteki sorguları tamamlanan ve adliyeye getirilen 16 şüpheliden 2'si savcılık tarafından serbest bırakılırken, 14 şüpheli tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi. Sabahın erken saatlerine kadar süren duruşma sonrası mahkeme heyeti, aralarında İl Genel Meclisi Başkanı Semira Varlı'nın da bulunduğu 8 şüpheliyi "terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklayarak cezaevine gönderirken, aralarında Belediye Başkan Yardımcısı Selim Bozyiğit'in de bulunduğu 6 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Iğdır Belediye Başkan Yardımcısı da tutuklandı

Iğdır'da da KCK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan Belediye Başkan Yardımcısı  Elif Dağgöl, tutuklanarak Erzurum F Tipi Cezaevi'ne koyuldu.

Iğdır'da 26 Kasım günü yapılan operasyonda, aralarında Iğdır Belediye Başkan Yardımcısı Elif Dağgöl, İl Genel Meclis Başkanı Cengiz Savaş, 4 meclis üyesi ile birlikte toplam 14 kişi gözaltına alındı. Iğdır'ın eski KCK sorumlusu olduğu belirtilen Doğan Aydın da Tunceli'de yakalandı. Gözaltına alınanlardan 7'si Erzurum'a getirilerek Cumhuriyet Savcılığı'nda ifadeleri alındı. Iğdır Belediye Meclis üyesi iken Belediye Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilen evli ve bir çocuk annesi Elif Dağgöl ile Doğan Aydın tutuklanarak Erzurum F Tipi Cezaevi'ne gönderildi. Diğer 5 kişi ise adli kontrol kapsamında serbest bırakıldı.

Şırnak'ta 31 kişi tutuklandı

Şırnak'ta polisin KCK'ya yönelik düzenlediği operasyonlarda gözaltına alınan 87 şüpheliden 31'i de tutuklanarak cezaevine konuldu.

Şırnak Valiliği, kent merkezi ile Cizre, İdil ve Silopi ilçelerinde PKK/KCK'nın gençlik yapılanması Demokratik Yurtsever Gençlik Meclisi'ne (DYGM) yönelik 5-27 Kasım tarihleri arasında 15 ayrı operasyon düzenlediğini ve 87 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı. Açıklamada, "Gözaltına alınan şüphelilerin, terör örgütünün çağrıları doğrultusunda örgüt adına düzenlenen eylemlerde, terör örgütün amaç ve stratejisi doğrultusunda faaliyet gösterdikleri, terör örgütünün propagandasını yaptıkları, örgüt adına kamu bina ve araçları ile güvenlik güçlerine yönelik taşlı, molotoflu, havai fişekli ve patlayıcı madde ile saldırı düzenledikleri, bu saldırıları organize ettikleri ve bu saldırılarda kullanılacak malzemeleri temin ettikleri ve okul yakma eylemi gerçekleştirdikleri açık kimlik bilgileriyle tespit edildi" denildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinesinde gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan 87 kişi, sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 31'i çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, 7 kişi için de adli kontrol kararı verildi. 39 kişi ise savcılık ve mahkemelerce serbest bırakıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS