Davutoğlu: "Filistin'e sorumluluğumuz henüz bitmedi"

Davutoğlu: "Filistin'e sorumluluğumuz henüz bitmedi"

Türk-Arap Forumu Dışişleri Bakanları Toplantısının açılışında Gazze'deki ateşkesi ve BM'deki Filistin oylamasını değerlendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Filistin'e karşı sorumluluğumuz henüz bitmedi" dedi. "Uluslararası toplum Filistin'e yönelik sorumluluğunu, BM'ye 'üye' olarak kabul edildikleri gün tamamlayacak" diyen Davutoğlu, İsrail'e sert mesajlar gönderdi.

Türk-Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı'nın açılışında konuşan Davutoğlu, forumun, katılımcı ülkeler arasında siyaset, ekonomi, kültür, medeniyet ve sosyal kalkınma boyutlarını içeren alanlarda işbirliği yapılmasını hedeflediğini belirtti.

İşbirliği hedefinin, her dönemde önemli olduğunu ifade eden Davutoğlu, ancak, son iki yılda bölgede ortaya çıkan gelişmeler sonucunda, aralarında köklü tarihi ve kültürel bağlar bulunan, ortak manevi değerleri paylaşan ülkelerin işbirliğini geliştirmelerinin daha da zaruri hale geldiğini anlattı. Davutoğlu, "Esasen, bu durum doğal bir süreci işaret etmektedir. Bölgemizde tarih doğal seyrini kazandıkça, kardeş halklarımız daha da
yakınlaşacaktır" dedi.

Bölgenin geleceğinin halkların beklentileri doğrultusunda ortak çabalarla şekillendirilmesinin bilhassa bu dönemde tarihi bir sorumluluk olduğunu vurgulayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bölgemizde barış ve istikrarın temini ve devamı ile kalkınma yoluyla halklarımızın daha müreffeh hayat koşullarına ulaşmaları için bulunduğumuz yüzyılı kazanmamız şarttır. Sahip olduğumuz doğal kaynaklar ve insan gücü, coğrafyamızın sunduğu avantajlar bizi işbirliğine yönlendirmelidir. Ayrıca, bizi birlik ve beraberliğe davet eden, çalışmaya yönlendiren ortak manevi değerlerimizi hayata geçirmeliyiz. Bu çabalarımız bizi başarıya ulaştıracaktır. Kur'an-ı Kerim'in bizlere sunduğu şu düstur esasen tüm insanlığa yöneliktir; 'İnsan için ancak çalıştığı vardır.' İnançla yürüttüğümüz çalışmaların sonuca ulaşacağından kuşku duymuyorum."

Gazze saldırısı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bölge ülkelerinin geleceğini bekleyen riskler de olduğuna dikkati çekerek, "Sorunlarımızın varlığı ve ağırlığı da herkesin malumudur. Yapmamız gereken ise esasen çoğu yapay gerekçelere dayalı çatışma risklerini azaltmak ve ortak çıkarlara yönelmektir" dedi.

Toplantıda bölgesel meselelerin de ayrıntılı bir biçimde ele alınacağını belirten Davutoğlu, bölgenin hayati bir süreçten geçtiğini vurguladı. Türk-Arap dayanışmasının her zamankinden daha fazla önem taşıdığını kaydeden Davutoğlu, dayanışmanın son örneğini, Gazze'ye yaptıkları ziyarette hep birlikte yaşadıklarını söyledi.

İsrail'in 14 Kasım'da başlattığı Gazze Şeridi'ne yönelik saldırının, bu ülkenin saldırgan politikalarının son örneğini teşkil ettiğini anlatan Davutoğlu, sözkonusu saldırının bölgeyi yeni bir kaosun eşiğine getirdiğini kaydetti.

Davutoğlu, "Türk-Arap dayanışması ve işbirliği, bölgedeki meselelerin çözümünü çabuklaştıracak ve bölgemizde barış ve istikrarın tesisi çabalarına güç katacaktır" diye konuştu.

Arap Ligi Dışişleri Bakanları ile Gazze'ye gerçekleştirdikleri ziyareti işbirliğinin son dönemdeki en somut örneklerinden biri olduğunu belirten Davutoğlu, "Birlikte, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını şiddetle kınadık ve son verilmesini talep ettik. Uluslararası toplum ve taraflarla tansiyonun düşürülmesi doğrultusunda birlikte girişimlerde bulunduk. Başbakanımız'ın Mısır'ı ziyareti esnasında, Mısır ve diğer kardeş Arap ülkeleriyle yakın bir işbirliği içinde ateşkesin sağlanması doğrultusunda yoğun çaba gösterdik" değerlendirmesinde bulundu.

Bütün bu çabalar sonucunda, ateşkesin sağlanmasını ve Gazze'ye yönelik saldırıların son bulmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Davuoğlu, şimdi sıranın, bölgede kalıcı bir barışın tesis edilmesine geldiğini belirtti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bunun da ön şartı, Filistinli kardeşlerimizin yıllardır özlemini çektikleri haklarına kavuşmaları ve bağımsız Filistin Devleti'nin kurulmasıdır. Uluslararası toplum, İsrail Hükümeti'nin hukuk tanımayan, sorumsuz ve uzlaşmaz tutumunun bölgenin barış, güvenlik ve istikrarını tehlikeye sokmasına daha fazla izin vermemelidir. İsrail'in barış sürecini tahrip eden politikalarına güçlü tepkiler verilmesinin zamanı gelmiştir" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS