"Kürtleri bu parlamentodan kovarsanız..."

"Kürtleri bu parlamentodan kovarsanız..."

"Bir daha Kürtleri bu parlamentodan kovarsanız, Kürtler bir daha bu parlamentoya gelip gelmemeyi düşünürler." BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması tartışmalarına bu sözlerle tepki gösterdi. Kışanak, "bu siyasi bir operasyondur buna karşı siyasi bir tutum almasını biliriz" dedi.

Kışanak, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, dün, Dünya Engelliler Günü olduğunu anımsatarak, Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 12'sininengelli olduğunu söyledi.

Kışanak, "Asıl engel, onların fiziki engelleri değilbizim yasalarımız ve yaklaşımımızdır. Bunun ortadan kaldırılması lazım" dedi.

2011 yılının hesabı verilmeden 2013 yılı bütçesinin yapıldığını savunan Kışanak, "Bunun arkasında ne yatıyor anlamaya çalışıyoruz. Hesabını vermediğiniz tek kuruşu toplayamazsınız. Burası kraliyet değil" diye konuştu.

2013 yılı merkezi yönetim bütçesinin "şeffaf olmadığını" öne süren Kışanak, "Bütçe şaibe altındadır. Hesabı verilmeden alınan para vergi değil, haraçtır" ifadesini kullandı.

Kışanak, hemen düzenleme yapılarak asgari ücretin vergi dışı bırakılması gerektiğini dile getirdi.

Suriye konusunda Türkiye'nin nasıl bir politika izlediğinin açıklanmadığını öne süren Kışanak, "Siz Suriye'de demokratik bir rejim mi istiyorsun yoksa iç savaş yıkım ölüm mü istiyorsun?" diye sordu.

Patriot tartışmasının Suriye politikasını tartışmak anlamına gelmediğini ifade eden Kışanak, "Türkiye'yi patriot füzeleri falan koruyamaz. Türkiye'yi koruyacak tek şey vardır: barışa, demokrasiye, özgürlüklere saygılı bir dış politika, bunlara saygılı bir Suriye politikası" dedi.

Kışanak, AK Parti döneminde üniversitedeki baskıların arttığını savundu.

Dokunulmazlıklar

Dokunulmazlıkla ilgili grup kararı alınamayacağının Anayasa'da açıkçayazmasına rağmen Başbakan Erdoğan'ın bugün grubu toplayarak "fırçasını çekip, fetvasını verdiğini" öne süren Kışanak, "Zaten bu sürecin tamamı, Başbakan'ın talimatları doğrultusunda gelişmiştir" dedi.

Bu konuda pratik adım atılmadan konuşmayı doğru bulmadıklarını söyleyen Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başbakan 'bunlar dokunulmazlık zırhına bürünerek olmadık işler yapıyorlar, yasaları hiçe sayıyorlar' diyor. Anlıyoruz, bizim Meclis'teki varlığımızdan rahatsızsınız ama biz bir yolunu bulur sizi bir şekilde rahatsız etmeye devam ederiz. Siz ve sizin temsilcisi olduğunuz 12 Eylül zihniyeti, zaten'Kürtler ve talepleri bu Meclis'e gelmesin' diye yüzde 10 barajı koydunuz, bugüne kadar da sıkı sıkıya arkasında duruyorsunuz. Kürtlerin temsiliyet imkanınakavuşmasını engellemek için zaten 12 Eylül faşist darbesiyle kan kardeşisiniz,kankasısınız. O nedenle biz dokunulmazlık zırhına güvenerek mücadele etmiyoruz.Kürtlerin kimlik hakları, ana dilin önündeki engellerin kaldırılması, Kürthalkının özerk yönetimlerde kendisini yönetime katma hakkı taleplerimizden neyaparsanız yapın vazgeçmeyeceğiz.

Sizin bütün derdiniz, Kürtlerin bu taleplerdenvazgeçmesini sağlayacak bir otorite ve baskı kurmak. 'Bu Meclis'i PKK'dan temizleyeceğiz' laflarını çok söyleyenler oldu. Bir onların tarihine baksın,kendi geleceğini orada görebilir. Biz de diyoruz, 1994'e benzemez. Bu açık ve net. Bu kez bir daha Kürtleri bu parlamentodan kovarsanız, Kürtler bir daha bu parlamentoya gelip gelmemeyi düşünürler. Tabii ki hiçbir şey 1994'deki gibi değildir. Başbakan '1994'deki tablonun sadece yaka paça kısmını ayıklarız, biraz bunları kibarca göndeririz,ondan sonra istediğimiz siyasi süreci yürütürüz' diye düşünüyorsa, yanılıyor.1994 tekerrür etmez. Herkes bunu çok iyi bilmeli.Açıkça tavrınızı netleştirmeniz lazım. Çözüm, barış, demokrasi, kardeşlikistiyorsanız, bunlara, BDP, Kürt siyaseti hazırdır. Bunu dışındaki bütün yollara karşı da mücadele azim ve kararlılığımız vardır."

"Açıkça siyasi operasyon"

"Yargı yolunu açıyoruz, tutuklanmayacaklar" denildiğini anımsatan Kışanak, "Sanki bugün 8 milletvekili cezaevinde tutuklu değil. Bu laf o kadarboş ki. 8 milletvekilinin Meclis'e gelmesini engelleyen bir irade var. Bunun boşolduğunun bir başka kanıtı, Başbakan'ın MİT Müsteşarı'na bu yargıya güvenerek' git hesabını ver' diyememesidir" ifadesini kullandı.

Kışanak, "Bu açıkça siyasi bir operasyondur. Siyasi operasyona karşı bizde siyasi tutum almasını biliriz. Bizim üzerimizden bir polemik sürdürmeye kalkışmasınlar" dedi. başbakan Erdoğan'ın bugün "bir partinin genel başkanı halkı silahlanmaya çağıramaz" dediğini belirten Kışanak, "Bu partinin iki eş başkanından hiçbiri halkı silahlanmaya çağırmamıştır. Böyle bir durum yoktur" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS