Grup Yorum konseri öncesi olaylar çıktı

Grup Yorum konseri öncesi olaylar çıktı

İstanbul Valiliği, Bağcılar Olimpik Spor Salonu'nda yapılması planlanan Grup Yorum konserini "kamu güvenliğini" gerekçe göstererek son anda yasaklaması üzerine olaylar çıktı.

Grup Yorum üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi, Bağcılar Yavuzselim Mahallesi'nde protesto gösterisi düzenledi.

Polis, biber gazı ve tazyikli su kullandı. Bazı gruplar da yerden söktükleri kaldırım taşlarıyla saldırdı.

Gaz bombalarından bazı vatandaşların da etkilendiği görüldü.

"Zafer direnen emekçinin olacak", "İşçiyiz haklıyız kazanacağız" şeklinde slogan atan grup, yaklaşık 2 saat süren olayların ardından basın açıklaması yaptı.

"Grup Yorum susturulamaz"

Grup adına açıklama yapan Avukat Taylan Tanay, şunları söyledi:
 
"Saat 14.00'de Bağcılar Olimpik Spor Salonu'nda Devrimci İşçi Hareketi tarafından düzenlenen İşçi Dayanışma Gecesi, İstanbul Valiliği başta olmak üzere İstanbul Emniyeti ve kolluk güçleri tarafından yasadışı, hukukdışı bir şekilde engellendi.

Aylarca öncesinden başvurusu yapılmasına, gerekli izinler alınmasına karşın İstanbul Valiliği cuma günü sabah kamu güvenliğini gerekçe göstererek bu etkinliği yasakladı.

Şu anda İstanbul'un değişik yerlerinde onlarca etkinlik ve konser var. Bu yasaklama valiliğin tamamen keyfi bir şekilde hareket ettiğini gösteriyor.

Saat 11.00'den beri kapalı spor salonu önünde toplanan kitleye İstanbul polisi azgınca saldırdı. Bu dizginsiz terör sadece işçilerin haklı davasının desteklenmesini önleme gayreti taşıyor. Bu etkinliğe katılacak olan Grup Yorum'u, Hüseyin Turan'ı, Niyazi Koyuncu'yu engelleme gayesi taşıyor.

Sadece son gün hiçbir mahkemeye başvurmayalım diye bu kararın bize son gün tebliğ edilmesi ne kadar keyfi bir şekilde hareket ettiklerini gösteriyorlar. Bizim türkülerimizden, bizim marşlarımızdan korkuyorlar. İşçi sınıfının haklı direnişinden korkuyorlar."

Basın açıklamasının ardından topluluk, "Grup Yorum halkı susturulamaz" şeklinde slogan attı.

"İstediğiniz kadar konserlerimizi yasaklayabilirsiniz"

Grup Yorum üyelerinden Caner Bozkurt ise, "Konser yasaklamaları bizim için ilk değil. Her zaman söyledik sonda olmayacaktır. İstediğiniz kadar konserlerimizi yasaklayabilirsiniz. Grup elemanlarını tutuklayabilirsiniz, gözaltına alabilir, ev hapsi verebilirsiniz. Ama bizim arkamızda Grup Yorum dinleyicileri ve Grup Yorum ailesi oldukça biz sesimizi daha gür haykırmaya devam edeceğiz" dedi.

Sanatçı Niyazi Koyuncu da, Grup Yorum'un yanında olmaya devam edeceğini söyledi.

Basın açıklamasının ardından Caner Bozkurt ve Niyazi Koyuncu birlikte türkü söyledi. Davul, zurna eşliğinde halaylar çeken grup daha sonra dağıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS