Beşir Atalay: "İnsani yardım gündeme gelince..."

Beşir Atalay: "İnsani yardım gündeme gelince..."

Suriye'ye ekmek ve battaniye yardımı için düzenlenen kampanya ile ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "İnsani yardım gündeme geldiğinde orada siyaset, din, ideoloji, mezhep falan kalmaz. Burada o hassasiyeti gütmek gerekiyor" dedi.

Atalay, Suriye'de yaşanan trajedinin mağduru Suriyeliler'e yardım için seferber olan sivil toplum kuruluşları ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türk Kızılayı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından başlatılan "Kış geldi... Suriye için bir ekmek, bir battaniye" kampanyasının tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Medya mensuplarına teşekkür eden Atalay, "Bugünün zenginliği sizsiniz. Sizin duyurularınız, yapacağınız çalışma, gösterdiğiniz bu ilgi, kampanyanın esas gücü. Doğrusu, bütün basın yayın kuruluşlarına bu duyarlılıkları için çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra kampanyanın tanıtımı için vereceğiniz her katkıya hepimiz minnet duyarız" diye konuştu.

Atalay, Suriye'nin içindeki yapı nedeniyle kampanyanın çok iyi yürümesi ve yardımların özellikle ülke içine ulaştırılmasında çok daha hassas davranılması gerektiğini kaydetti.

Güvenlik tedbirleri alınmadan, emin olmadan yardımların ulaştırılmadığını kaydeden Atalay, sıfır noktasında Türk Kızılayı'nın yardımları koordine ettiğini ve karşı tarafta da bu yardımları alan irtibatlar bulunduğunu, şu anda güvenliğin sağlandığını söyledi.

Atalay, Suriye'deki koalisyonun ülke içinde de yapılandığını ve bu konuda onların rolünün çok olacağını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Bu, insani yardım. Burada siyasi boyut yok. Suriye içinde her kesimden, Suriye içinde de nüfus farklılığı
fazladır, ihtiyacı olan vatandaşlara bu yardım ulaştırılacak. İnsani yardım gündeme geldiğinde orada siyaset, din, ideoloji, mezhep falan kalmaz. Burada o hassasiyeti gütmek gerekiyor" diye konuştu.

"Ayni yardım kabul edilmeyecek"

Sivil toplum kuruluşlarının nakdi yardım toplayacağını, ayni yardım kabul edilmeyeceğini belirten Atalay, ayni yardımın yönetiminin zor ve alanda neye ihtiyaç duyulduğunun farklı bir çalışma konusu olduğunu dile getirdi. Atalay, "Para yardımı toplanacak, ihtiyaçlar tespit edilip onlar ülkemizden alınacak" dedi.

Atalay, merkezde AFAD'ın hesabı olacağını, her sivil toplum kuruluşunun hesap numarası verebileceğini ancak sonunda bütün yardımların bir yerde toplanacağını kaydetti. Kampanyanın yurt dışı ayağının ocak ayında başlatılacağının hatırlatılması üzerine Atalay, "Esas yurt dışında olacak. En uygun yerlere ulaştırılması için devletin bütün kurumları destek verecek. Orası daha riskli bir alan. Yurt içinde bizim vereceğimiz çok destek yok, işi kolaylaştırıcı sadece. Esas bizim görevimiz, rolümüz; bu yardımları alana en ihtiyacı olan malzemeler şeklinde, en ihtiyaç duyulan yerlere ulaştırmak" dedi.

"Konu takip ediliyor"

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Beşşar Kadumi'ye ilişkin bir gelişme olup olmadığı sorusu üzerine, bu konuda çok yoğun çalıştıklarını söyledi. "Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına dair bilgiler geliyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?" sorusunu yanıtlarken Atalay, bu konularda uluslararası camianın çok hassas olduğunu ve konunun iyi takip edildiğini belirterek, Türkiye'nin işin siyasi boyutuyla uluslararası camia ile birlikte hareket ettiğini anlattı.

Suriye'deki yönetimin ömrünün uzun olmayacağı yönünde pek çok tahmin ve görüş olduğunu dile getiren Atalay, "Bizim dileğimiz bir an önce sona ermesidir. Ama şunu da görüyoruz; ekmek kuyruğundakilerin üzerine bomba atıldığı gibi havadan da vatandaşların, şehirlerin üzerine bomba yağdırılması sürüyor. Yönetimin şu anda karada bir gücü yok" diye konuştu.

Beşir Atalay, bir gazetecinin, "TBMM Uludere Alt Komisyonu'nun raporunda, Genelkurmay'ın talimat vermiş olabileceği yönünde ifadeler bulunduğuna ilişkin haberler var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?" sorusuna "İzin verirseniz o konuya girmeyeyim, başka bir zeminde düşüncelerimi söylerim" karşılığını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS