Elçi'nin cenazesini 2 bin kişi karşıladı

Elçi'nin cenazesini 2 bin kişi karşıladı

Ankara'da kanser tedavisi görürken salı günü vefat eden KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi'nin cenazesi özel uçakla Diyarbakır'a getirildi. Havaalanında yaklaşık 2 bin kişi tarafından karşılanan cenaze, 2 polis aracının eşlik ettiği yaklaşık bin araçlık konvoyla toprağa verileceği Şırnak'ın Cizre İlçesi'ne götürüldü. Şerafettin Elçi'nin Cizre Ulucamii'nde kılınan cenaze namazını imam Kürtçe kıldırarak, duasını da Kürtçe yaptı.

Ankara'dan bugün saat 08.30'da özel uçakla Diyarbakır'a getirilen Şerafettin Elçi'nin cenazesi, havalanında aralarında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Diyarbakır milletvekilleri Leyla Zana, Altan Tan, Nursel Aydoğan, Emine Ayna, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile BDP'li belediye başkanları ile Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, KADEP yöneticilerininde bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi tarafından karşılandı.

'Halkımız sizi unutmayacak'

Karşılamada BDP tarafından Türkçe ve Kürtçe 'Demokrasi mücadelesinde bir yer edindiniz. Halkımız sizi unutmayacaktır', 'Halkımızın ve ailesinin başısağolsun, mekanı cennet olsun' yazılı pankartlar asıldı. Elçi'nin fotoğrafını yakalarına takan, sarı- kırmızı- yeşil renkli eşarplar takan kadınlar zafer işareti yaptı.

Diyarbakır Havaalanı'nda Cizre Belediyesi'ne ait cenaze aracına konan Şerafettin Elçi'nin cenazesine 2 polis aracı eskortluk etti. Elçi'nin cenazesine öncülük eden yaklaşık 2 bin kişi, cenaze aracının önünden Kürtçe 'Şehitler ölmez' sloganları atarak Mardin yoluna kadar yürüdü. Cenaze aracının önünde yürüyen BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, kalabalığa sık sık seslenerek fatiha okumalarını istedi.

BDP'li Aydoğan: Kürt halkı sizin de katkınızla özgürleşti

Cenazenin uğurlanışı sırasında konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, "Seçim sırasında düzenlediğimiz bir mitingten sonra yaptığımız sohbette 'Yaşamımı Kürt halkının özgürlük mücadelesine adadım. Diyarbakır'a geldim bu mitingi gördükten sonra artık ölsem de gözlerim açık gitmez. Çünkü Kürt halkı özgürlemiş' demişti. Ben de Şerafettin Ağabeye şunu söylüyorum. Siz yerinizde rahat uyuyun. Kürt halkı 30 yıldan beri sürdürdüğü müacadele ile sizin de katkılarınızla özgürleşti, özgürleşmeye de devam ediyor."

Şerafettin Elçi'nin cenazesi daha sonra yaklaşık bin araçtan oluşan konvoy eşliğinde toprağa verileceği Şırnak'ın Cizre İlçesi'ne götürülmek üzere yola çıkarıldı.

Cizre'de kepenkler kapalı

Şerafettin Elçi'nin cenazesinin toprağa verileceği Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde ise bir dizi hazırlık yapıldı. Silopi ve Cizre'de bugün esnaf kepenk kapatırken, Elçi'nin cenaze namazının kılınacağı Seyidan Camisi önünde taziye çadırı kuruldu.  Mezarlıkta da Elçi için amcası Seyit Abdulkadir Elçi'nin mezarının bitişiğinde mezar yeri kazıldı.

Cizre'de izdiham vardı

Diyarbakır'dan karayolu ile konvoy eşliğinde Cizre'ye götürülen Şerafettin Elçi'nin cenazesi, ilçe girişinde binlerce kişi tarafından karşılandı. Elçi'nin cenazesi vasiyeti üzerine, zaman zaman yaşanan izdihamla birlikte Seyidan Camisi'ne götürülüp burada yıkandı.

Yıkanan cenaze daha sonra omuzlara alınarak cenaze namazının kılınması için yaklaşık 600 metre mesafedeki Ulucami'ye götürüldü. Bu sırada Elçi'nin tabutunun üzerine Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetiminin kullandığı bayrağın konulduğu görüldü. Cenazenin Diyarbakır'dan Cizre'ye götürülmesi sırasında tabutun üzerinde sadece yeşil örtünün bulunduğu belirtildi.

Bu arada Ulucami'ye önceden asılan Abdullah Öcalan posteri, Elçi'nin cenazesinin getirilmesinin ardından indirildi.

100 bin kişi katıldı

Cizre'deki cenaze törenine BDP tam kadro olarak katılırken, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin kardeşi Sidat Barzani, Irak Kürdistan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Fadıl Mirani bir heyetle katıldı. Törene BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yardımcısı Gültan Kışanak, Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu BDP ve bağımsız milletvekillerinin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve 6 partili milletvekili, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Elçi'nin damadı Çaykur Rizespor teknik direktörü Mustafa Denizli, sivil toplum örgütü temsilcileri ile yaklaşık 100 bin kişi katıldı.
Cenaye katılanların bazılarının ellerinde yine Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetimi'nin kullandığı Kürdistan bayrakları taşıdıkları ve bu bayrakların cami çevresine de asıldığı görüldü.

Öcalan lehine slogan atıldı

Cenaze töreninde bir grup Abdullah Öcalan lehine slogan attı. Elçi'nin cenazesinin Cizre'ye getirilmesinin ardından ilçe merkezinde bir grup İdil Caddesi üzerinde ateş yakıp trafiğe kapatması üzerine, polis tarafından gaz bombası ile müdahale edilerek dağıtıldı.

Mezarlıkta Öcalan posteri

Elçi'nin cenazesi Ulucami'de kılınan cenaze namazının ardından yine Kürdistan bayrağına sarılı tabutu eller üzerinde yaklaşık 150 metre mesafedeki Cizre Mezarlığı'na götürüldü. Bu sırada aşırı izdiham meydana geldi. Elçi'nin cenazesi, götürüldüğü mezarlıkta vasiyeti üzerine amcası Seyit Abdulkadir Elçi'nin yanında toprağa verildi. Bu sırada camiden indirilen Abdullah Öcalan'ın posterinin de mezarlığa getirilerek burada açıldığı görüldü.

Barzani: "Babamın arkadaşıydı"

Şerafettin Elçi'nin cenaze törenine katılan Mesut Barzani'nin kardeşi Sidat Barzani, gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, Elçi'nin herkesi bir araya getiren yurtsever ve demokrat bir kişi olduğunu söyledi. Barzani, Elçi'nin babası Molla Mustafa Barzani ile arkadaş olduğunu ve son görevlerini yerine getirmek üzere cenazeye geldiklerini kaydetti.

Kürtçe dua ile uğurlandı

Şerafettin Elçi defnedilirken, Irak Kürdistan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Fadıl Mirani ile BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, birer konuşma yaptı. Fadıl Mirani, başsağlığı dileklerinde bulunurken, Demirtaş da Elçi'nin ailesine, dostlarına ve Kürdistan halkına sabır diledi. Demirtaş, "Şerafettin ağabeyimiz, bu kadar dolu bir yaşamını Kürdistan halkına armağan etmiş ve genç yaşta aramızdan ayrılmıştır. Kürdistan halkı, bugün bir evladını ve bir siyasetçisini uğurluyor. Bize bıraktığı en büyük miras, barış ve kardeşliğe olan inancını mirasını bizler canı gönülden sahipleneceğiz. Değerlerini, değerlerimiz olarak kabul edeceğiz. Yolu açık olsun, genç siyasetçiler olarak kendisinden çok şey öğrendik" dedi.

Defin işleminden sonra mezarlıktan ayrılan Barzani'nin kardeşi Sidat Barzani ve IKDP heyetine, cenazeye katılanlar büyük ilgi gösterdi. Cenaze törenine hükümet adına kimse katılmazken, sadece Ulucami'deki cenaze namazına Ak Parti Şırnak Milletvekili Emin Dindar katıldı.

Cenazeye TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Rize Baro Başkanlığı adına çelenk gönderildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS