Hollanda prensinin beyninde hasar oluştu

Hollanda prensinin beyninde hasar oluştu

Avusturya'nın Lech am Arlberg bölgesinde kayak yaptığı sırada çığın altında kalan Hollanda Kraliçesi Beatrix'in ortanca oğlu Prens Johan Friso'nun beyninde, uzun süre oksijen alamadığı için ciddi hasar oluştuğu bildirildi.

Prens Friso'yu tedavi eden Avusturya'nın İnnsbruck kentindeki hastanede görevli doktorlardan Wolfganf Koller, düzenlediği basın toplantısında, prensin kalbinin çığ altında kaldıktan sonra yaklaşık 50 dakika kadar durduğunu ve bu sürenin çok uzun olduğunu söyledi.

Koller, Hollanda televizyonları tarafından canlı yayımlanan basın toplantısında, prensin komadan çıktıktan sonra iyileşmesinin aylar ya da yıllar sürebileceğini ifade etti.

Prensin bilincinin geri gelmesi konusunda kesin bir şey söylemenin mümkün olamayacağına da dikkati çeken Koller, ailenin bir rehabilitasyon merkezi arayacağını kaydetti.

Pistin dışında çığ altında kaldı

Prens Friso, geçen hafta aile üyeleriyle birlikte gittiği tatilde kayak yaparken, pistin dışına çıkmış ve meydana gelen çığın altında kalmıştı.

Çığın altında yaklaşık 25 dakika nefessiz kalan prens, yanındaki arkadaşının taşıdığı cihazın gönderdiği sinyal sayesinde bulunarak kurtarılmıştı.

Avusturya'nın İnnsbruck kentindeki bir hastanede 17 Şubat Cuma günü tedavi altına alınan Prens Friso, bir haftadır yoğun bakımda tutuluyor.

Aşkı uğruna tahttan feragat etti

Kraliçe Beatrix'in üç oğlundan ortancası olan 43 yaşındaki Friso, Krallık tahtının iki numaralı varisi olmasına karşın 2004 yılında, Mabel Wisse Smit isimli kadınla evlenebilmek için bu hakkından feragat etmişti.

Hükümet, Smit'in, geçmişi hakkında doğru bilgiler vermediği gerekçesiyle evliliğe karşı çıkınca, Prens Friso, veliahtlık hakkından vazgeçerek evlenmeyi tercih etti.

Hollanda'da, tahta çıkma hakkına sahip kraliyet ailesi üyelerinin evlilikleri için hükümetten onay alınması gerekiyor.

Şu anda tahtta bulunan Kraliçe Beatrix'ten sonra büyük oğlu Prens Willem Alexander yönetime geçecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS