yaşam

Ünlüler kadına şiddeti böyle kınadı...

  1. Yaşam
  2. Diğer

Ünlüler kadına şiddeti böyle kınadı...

Ünlüler kadına şiddeti böyle kınadı...

Kadına şiddete karşı yasa tasarısı Meclis'te tartışıladursun, sanat ve medya dünyasının ünlü isimleri kadına şiddeti ihbar hattı "ALO 183 Hayat Kurtarır" kampanyası için poz verdiler. Ajda Pekkan, Beren Saat, Altan Erkekli, Ali Poyrazoğlu gibi yıldızların da poz vererek desteklediği kampanyada CNN TÜRK'te yayınlanan Güne Merhaba programının sunucusu Özge Uzun da yer aldı.

29 ünlü isim, 'ALO 183 Hayat Kurtarır, Kadına Şiddete Son' demek için bir araya geldi.

Yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini Selçuk Kaya'nın üstlendiği projede ünlü isimler, fotoğraf sanatçısı Yaşar Saraçoğlu'nun objektifi karşısına geçti.

Projede Ajda Pekkan, Ali Poyrazoğlu, Altan Erkekli, Asuman Dabak, Bennu Yıldırımlar, Beren Saat, Çolpan İlhan, Defne Samyeli, Elif Dağdeviren, Emel Müftüoğlu, Emre Kınay, Esra Erol, Gülcan Arslan, Irmak Ünal, Keremcem, Lale Manço, Manolya Taşer, Mete Horozoğlu, Nazlı Tolga, Nebahat Çehre, Nilgün Belgün, Nurseli İdiz, Özge Uzun Üst, Pelin Batu, Seçkin Özdemir, Serhan Sokulgan, Serra Yılmaz, Sibel Turnagöl ve Şirin Sever yer aldı.Projenin yapımcısı Kaya: "Şiddet insan hakları ihlali"

Projenin yapımcısı ve sanat yönetmeni Selçuk Kaya, şiddetin insan hakları ihlali olduğunu belirterek, "Şiddet, insanların sağlık ve çalışma gibi temel hak ve özgürlüklerden yararlanmasını engellemenin yanı sıra, zaman zaman canına da kast ediyor. Türkiye'de kadınların yüzde 25'i fiziksel şiddete uğruyor. Cinayet sonucu ölen kadınların yüzde 40-70'i eşi tarafından öldürülüyor. Tecavüze uğrayanların yüzde 50'si 18 yaş altında ve bunların yüzde 90'ı kız çocuğu. Her 4 kız çocuğundan biri cinsel şiddete uğruyor. Bu noktada, bilinç düzeyinin artırılmasına yönelik her türlü çalışma büyük önem arz ediyor" dedi. 

Kaya sözlerine, "Biz de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle başlattığımız projeyle, şiddete maruz kalan kadınların sesini daha gür çıkarabilmesini ve haklarını arayabilmesini amaçlıyoruz. Ayrıca şiddete maruz kalan kadınlarımıza, KADINA ŞİDDET HATTI 183'ü arayarak yardım isteyebileceklerini hatırlatıyoruz" diye devam etti.

 7 Mart'ta lansmanı yapılacak

Projeye destek veren ünlülerin de katılacağı "ALO 183 Hayat Kurtarır, Kadına Şiddete Son" temalı fotoğraf sergisi, 7 Mart Çarşamba günü saat 13.00'de Pendorya AVM'de kapılarını açacak. Serginin yıl boyunca Türkiye'nin çeşitli illerine taşınması planlanıyor.

 

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS