Dünya çapında 100 bin kişinin 8.9 trilyon doları var

Dünya çapında 100 bin kişinin 8.9 trilyon doları var

Dünya çapında yapılan bir araştırma, ülkelerinde vergi kaçıran süper zenginlerin vergi cennetlerinde tam 21 trilyon dolar sakladıklarını ortaya koydu.

BBC’nin haberine göre, McKinsey danışmanlık şirketinin önde gelen eski ekonomistlerinden James Henry tarafından Vergi Adaleti Ağı adlı kuruluş için gerçekleştirilen araştırmada bu miktarın “asgari tahminö olduğu belirtilerek, 139 ülkeden zenginlerin kendi ülkelerinden kaçırdığı kayıt dışı paranın miktarı 32 trilyon dolara kadar çıkabileceği kaydedildi.

IMF, Dünya Bankası ve ulusal ekonomilerden elde edilen bilgilerle hazırlanan rapora göre, vergiden kaçırılan bu miktara süper zenginlerin başka ad ve ülke bayrakları altında tuttuğu taşınmaz mallarıyla yat gibi varlıkları dahil değil.

Rapor, söz konusu kayıt dışı paranın en çok UBS, Credit Suisse ve Goldman Sachs gibi büyük bankalar tarafından yönetildiğini ortaya koyuyor.

Yine rapora göre, dünya çapında 100 binden az kişi toplam 9.8 trilyon dolara hükmediyor. Bu rakamın ABD ve Japonya’nın toplam ekonomilerine eşit olduğu belirtildi.{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS