Uzayın sınırından atlayış...

Uzayın sınırından atlayış...

Felix Baumgartner’in uzayın sınırından yapacağı atlayış için artık bütün sistemler hazır. Temmuz’da son deneme atlayışı sırasında hasar gören Red Bull Stratos uzay kapsülü yüksek irtifa simülasyon testlerini geçti ve New Mexico’nun Roswell kentinden yapılacak kalkışın tarihi 9 Ekim olarak belirlendi.

Kaçırmak istemeyenler için tamamı internetten canlı verilecek atlayışı 9 Ekim Salı günü, Türkiye saati ile 15:00’da www.redbull.tv'den canlı olarak verilecek.


Pazartesi günü Red Bull Stratos Teknik Proje Direktörü Art Thompson’ın tamir edilen uzay kapsülünün uygun ve bütün sistemlerin hazır olduğunu ilan etmesinin ardından Felix Baumgartner’in uzayın sınırından yapacağı tarih yazacak atlayış için son geri sayım başladı.


Baumgartner’in 36.576 metreden yapacağı atlayış denemesi için geçici kalkış tarihi 8 Ekim olarak belirlendi ve böylece ekip için belirsizlik süresine, Baumgartner için de ıstırap dolu bekleyişe bir son verilmiş oldu. Avusturyalı ekstrem sporcu tamirat nedeniyle gecikmeler yaşadı, ama artık serbest düşüşte ses hızını aşan ilk kişi olma ve bu arada dört dünya rekoru daha kırma girişimi için son geri sayım başladığı için gayet memnun.


Dünyanın en ünlü B.A.S.E. atlayıcıları ve ekstrem sporcularından biri olan, 2003’te karbon kanat yardımıyla Manş Denizi’ni serbest düşüş uçuşuyla geçen ilk kişi unvanını elde etmiş 43 yaşındaki Baumgartner, “Kendimi kafese kapatılmış, çıkmayı bekleyen bir kaplan gibi hissediyorum,” dedi.


Kurşundan daha hızlı uçacak


Baumgartner dünyaya doğru süpersonik yolculuğu sırasında ateşlenmiş bir kurşundan daha hızlı uçacak.


Havacılık öncüsü Baumgartner ve Red Bull Stratos ekibi en son 52 yıldan uzun bir zaman önce kırılmış en yüksek irtifadan atlayış rekorunu kırmak için yıllardır hazırlanıyorlar.


1.315 kilogram ile bir VW Beetle’dan biraz daha ağır olan kapsül Temmuzda Baumgartner’in 29.610 metre irtifadan yaptığı ve düşerken saatte 864 kilometreye, yani yolcu uçağına eşdeğer bir hıza ulaştığı son deneme atlayışı sırasında yere sert inerek hasar görmüştü.


Avusturyalı adam ise New Mexico çölünün başka bir yerine sağ salim inmişti.


24 Eylül’de tamirden geçen kapsül Texas’ın San Antonio kentinde Brooks City Üssü’nde bulunan bir irtifa odasında testlerden geçti. Kapsül stratosferin affetmeyen ortamında karşı karşıya geleceği ekstrem koşullara maruz bırakıldı ve bütün testleri geçtikten sonra Roswell’e geri gönderildi.


Red Bull Stratos projesinin en önemli amaçlarından biri bilim için değerli veriler elde etmek olacak; bu veriler uzay yolculuklarının güvenliğinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir ve yüksek irtifadaki uzay araçlarından kaçışı mümkün kılabilir.


Atlayış aynı zamanda serbest düşüşteki en yüksek hız, en yüksek atlayış, en yüksek insanlı balon uçuşu ve en uzun serbest düşüş gibi bir dizi rekoru da kırmaya çalışacak.


Thompson 9 Ekim kalkış tarihine temkinli bir iyimserlikle yaklaşıyor, ama bu arada 850.000 metre küp hacmindeki, bir naylon torbanın onda biri kalınlığında plastikten imal edilmiş hassas helyum balonu için kusursuz hava koşullarının gerekli olduğunu da kabul ediyor.


Görev meteoroloğu Don Day, “New Mexico’da sonbahar başları stratosfer balonlarının kalkışı için yılın en iyi zamanlarından biridir,” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS