Amazon insansız hava aracıyla dağıtım yapacak

Amazon insansız hava aracıyla dağıtım yapacak
Kaynak: Amazon.com

Online satış devi Amazon, satılan ürünleri siparişi aldıktan sonraki yarım saat içersinde evlere ulaştıracak insansız hava araçları kullanacak.

Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, şirketin küçük paketleri tüketicilere 30 dakika içerisinde ulaştıracak “octocopter” adı verilen insansız hava araçları kullanmayı planladığını duyurdu.


ABD satış devinin pazar günü açıkladığı bu iddialı projenin güvenlik testlerinden geçip resmi izin alması gerekecek ama Bezos, Amazon’un “havadan sevkiyat” projesinin önümüzdeki beş yıl içersinde uygulamaya sokulmuş olacağını tahmin ediyor.

İNSANSIZ HAVA ARACI TESLİMATI BÖYLE YAPIYOR... VİDEO 


Şirketin web sitesinde yayınlanan bir demo videoda minik robot araçların, Amazon’un ikmal merkezlerindeki sarı kovalardan küçük paketleri alarak vızır vızır uçtukları ve paketleri müşterilere Amazon.com’dan satın alındıktan sonra sadece 30 dakika içersinde teslim edildiği gösteriliyor.

Bezos, CBS televizyonunun “60 Minutes” programında “Bunun bir bilim kurgu gibi olduğunun farkındayım. Yarım saat içinde teslimat yapabiliriz ve 2.3 kilogram ağırlığa kadar paketleri taşıyabileceğimizi düşünüyoruz ki bu da zaten teslimatımızın yüzde 86’sı demek oluyor” dedi.


Mini insansız hava araçları elektrik motorlarıyla çalışacak ve ikmal merkezlerine 16 km mesafede olan bir alanı kapsayabilecek.


Araçlar bağımsız bir şekilde işleyecek ve kendilerine iletilen GPS koordinatları sayesinde paketleri istenilen yerlere bırakabilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS