Yeni bir plazma sistemi

Yeni bir plazma sistemi

Hibrid güç kaynaklı plazma sistemi geliştirildi.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfü Öksüz ve Suudi Arabistan'daki Ulusal Matematik ve Fizik Merkezi'nde (KACST) görevli Dr. Ahmed Hala önderliğindeki ekip, hibrid güç kaynaklı (mikrodalga ve radyofrekans) plazma sistemini geliştirdi.

Suudi Arabistan'da Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri'ndeki KACST'ta görevli Hala, AA muhabirine yaptığı açıklamada, plazmanın maddenin dördüncü hali olduğunu söyledi.

İyon, elektron ve notr parçacıklarının plazma sisteminde her birlikte bulunduğunu anlatan Hala, görünür evrenin yüzde 99'unun plazmadan türevli olduğunu kaydetti. Plazmanın yüksek teknolojik ürünlerde, endüstride ve tıpta kullanıldığını ifade eden Hala, atomların iyonize edilerek plazma oluşturulmasında mikro dalga ve radyo frekansı gibi güç kaynaklarından faydalanıldığını dile getirdi.

Bugüne kadar bilim insanlarının bu iki güç kaynağının aynı anda ve bir arada kullanılmasını sağlayacak cihaz geliştiremediklerini ifade eden Hala, Öksüz ve ekibi ile sürdürdükleri 2 yıllık çalışmanın ardından söz konusu güç kaynaklarının bir arada bulunduğu hibrid güç kaynaklı plazma sistemini
geliştirmeyi başardıklarını söyledi.

Güç kaynağının atomları yüzde 100 iyonize edebilme durumuna sahip olduğunu vurgulayan Hala, güç kaynağının KACST'taki lineer hızlandırıcıya yerleştirileceğini, yüksek yoğunlukta iyonlara ve elektronlara ulaşabileceklerini belirtti.

Öksüz de tasarımın ve sistemin ilk olduğunu, Suudi Arabistan'a gönderilecek sistemin Türkiye için ileri teknoloji ihracatı anlamına geldiğini kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS