Bilim kurgu gerçek oldu!

Bilim kurgu gerçek oldu!

Geliştirilen 3 boyutlu sanal sistemle insan beyninde tur atmak, Mars yüzeyinde uçmak işten bile değil.

Bilgisayar teknolojisi ancak bilim kurgu filmlerinde rastlanabileceğini düşündüğümüz olaylar gerçeğe dönüşüyor. ABD Illinois Üniversitesi bilgisayar uzmanlarının geliştirdiği sanal gerçeklik sistemi sayesinde, 3 boyutlu gözlüklerinizi takarak insan beninin içinde tur atmak, Mars gezegeninin yüzeyinde uçmak artık hayal olmaktan çıktı.

Cave Automatic Virtual Environment 2 (CAVE2) adı verilen sistem, yaklaşık 2,44 metre yüksekliğinde, kullanıcının etrafını 320 derecelik bir açıyla kaplayan bir ekran, 3 boyutlu görüş imkanı veren gözlükler, bilgisayar ve "sihirli değnek" adı verilen bir kontrol çubuğundan ibaret.

Gerçekmiş hissi veriyor!

Sistemdeki görüntüler, insanda, gerçekte var olmayan bir dünyaya neredeyse dokunacakmış hissi yaratıyor.

CAVE teknolojisi ilk kez 1990'lı yıllarda Illinois Üniversitesi eski laboratuvar direktörleri Tom DeFanti ve ve Dan Sandin tarafından bilim dünyasına tanıtıldı. CAVE teknolojisinin yeni sürümü olan daha yüksek çözünürlükteki CAVE2 sistemiyse yine aynı üniversitede bilgisayar uzmanı olarak çalışan Andy Johson ve Jason Leigh tarafından geliştirildi.

CAVE2 bilimin hizmetinde

Chicago'daki çalışmalarda lisans üstü öğrenciler ve araştırmacılar yarattıkları sanal senaryolarla CAVE2'yi test etmeyi sürdürüyor. Test çalışmaları sırasında, NASA'ya ait gerçek verilere dayanarak oluşturulmuş Mars görüntüleri üzerinde sanal bir uçuş gerçekleştiren araştırmacılar, ayrıca gerçek bir hastanın damarları üzerinde sanal bir beyin turu da yaptı.

Illinois College of Medicine adlı tıp okulunda sinir cerrahı olarak çalışan Ali Alaraj, CAVE2 ile ilk kez beyni içerden izleme deneyimini, "Damarlar arasında yürüyebiliyorsunuz. Atardamarlara aşağıdan ve kenarlardan bakabiliyorsunuz. Bu benim için bir bilim kurguydu" sözleriyle ifade etti.

CAVE2 projesi, ABD hükümeti bünyesinde görev yapan bağımsız bir bilim kurumu olan ABD Ulusal Bilim Vakfı ile ABD Enerji Bakanlığı'ndan sağlanan fonlarla yürütülüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS