Amerikalılar gökyüzüne bakakaldı!

Amerikalılar gökyüzüne bakakaldı!

ABD'nin en doğusunda yer alan Doğu Sahili bölgesinde gökyüzünde dün gece beliren ışık parlaması ülkede büyük heyecan yarattı.

USA Today gazetesi, gökyüzündeki ışık parlamasının Atlas Okyanusu kıyısı boyunca uzanan bölgenin en güneyinde yer alan Florida eyaletinden, kuzeydeki New
England bölgesine kadar her yerde görüldüğünü duyurdu.

American Meteor Society'ten Robert Lunsford  USA Today gazetesine yaptığı açıklamada, "Bu, temelde çok büyük bir parlaklığa sahip kayan bir yıldız görünümündeydi" dedi.

Philadelphia kentindeki Franklin Institute adlı bilim eğitim merkezinin baş astronomu Derrick Pitts de görülen nesnenin kayan bir yıldızın tüm özelliklerini taşıdığına katıldığını söyledi.

Nesnenin, bir voleybol topu büyüklüğünde olmasının, muhtemel bir meteor veya "uzay kayası" olduğunu ve Dünya atmosferinin oldukça aşağılarına kadar geldiğini ifade eden Pitts, nesnenin yere düşmemesi durumunda uzmanların bu nesnenin ne olduğundan yüzde yüz emin olamayacaklarının altını çizdi.

Ancak Pitts, nesneyi gören pek çok kişinin izlenimlerinin, genelde bir meteor hakkında aktarılan izlenimlerle "tam bir uyum içinde" olduğunu sözlerine ekledi.

NASA açıkladı

NASA'dan Bill Cooke bugün bir açıklama yaparak ABD semalarında görülen ışığın tek başına hareket eden bir meteordan kaynaklandığını açıkladı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS