ABD'de John Kerry dönemi başladı

ABD'de John Kerry dönemi başladı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Dışişleri Bakanlığı'na gelerek mesaisine resmen başladı.

Kerry'yi, Dışişleri Bakanlığı binasına girişinde bakanlık mensuplarından oluşan kalabalık bir grup karşıladı.

Burada alkışlar eşliğinde konuşma yapacağı alana gelen Kerry, bakanlık personeline kendisine gösterdikleri sıcak karşılamadan dolayı teşekkür ederek ve birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini söyledi.

Konuşmasında zaman zaman esprileriyle salondakileri güldüren Kerry, "Tanrı'ya şükür ki fotoğraflı kimliğim vardı, dolasıyla içeriye girebildim. Binayı dolaşırken, sizlerden birinin odasına girersem, bilin ki bir toplantı olduğu için değil, kaybolmuşumdur ve yön bulmaya ihtiyacım vardır" şeklinde espriler yaptı.

Kerry, bakanlıkta iki dönemdir kadın bakanların görev yapmasına işaret ederek, "Ülkenin, dünyanın ve ABD Dışişleri Bakanlığı'nın önündeki büyük soru şu; Dışişleri Bakanlığı'nı bir erkek yönetebilir mi?" şeklinde de espri yaptı.

Selefi Hillary Clinton ve tüm ekibine emeklerinden dolayı teşekkür eden Kerry, "Onlar ülkemizin değerlerinin yorulmak bilmez savunucusu oldular ve ülkemizin çıkarlarını ilerletmek için vargüçleriyle çalıştılar. Hepinizle birlikte ona şunu söylemek isterim; işinizi başarıyla yaptınız" diye konuştu.

Kerry, ABD Başkanı Barack Obama'ya da kendisine duyduğu güvenden dolayı teşekkürlerini sunarak, "Başkan'ın vizyonu ve sizin çabalarınız sayesinde başardığı işler,hiç şüphesiz ki Amerika'nın dünyadaki namını ve konumunu onardı" dedi.

Kerry'den sözler

Dışişleri Bakanlığı mensuplarının, çeşitli zorluklar ve tehlikelerle dolu bir yaşamın içerisinde olduğuna değinen Kerry, geçen eylül ayında ABD'nin Bingazi Konsolosluğu'na saldırıda hayatını kaybeden ABD'nin Libya Büyükelçisi Chris Stevens ve diğer üç Amerikalı'nın isimlerini tek tek anarak, "Size şunun sözünü veriyorum; onların vatanseverliği ve cesaretinin siyaset tarafından karartılmasına izin vermeyeceğim" ifadesini kullandı.

Kerry, "İkinci olarak da, size şunun garantisini vermek istiyorum; bu sabahtan başlayarak, yapacağım her iş, insanlarımızın güvenliği ve emniyetine odaklı olacak. Alacağımız zorlu kararlar var ancak yine şunu garanti ederim ki, Bakan Clinton ve ekibinin hayata geçirdiği yüksek standartlara ulaşmak için elimden gelen herşeyi yapacağım" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS