Irkçı parti için henüz karar yok

Irkçı parti için henüz karar yok

Almanya İçişleri Bakanı, ırkçı parti NPD için hükümetin kapatma davası açıp açmayacağına dair karar verilmediğini söyledi.

Almanya İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich, aşırı sağcı Almanya Milliyetçi Demokratik Partisi (NPD) için hükümetin kapatma davası açıp açmayacağına dair karar verilmediğini belirterek, "Ne bir karar var, ne de eğilim" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de NPD ile ilgili henüz karar vermediği ve Mart ayı sonunun beklenileceği ifade edildi.

Friedrich, önceki gün partisi CSU'nun (Hristiyan Sosyal Birlik) eyalet grubunda yaptığı konuşmada NPD konusunda "Bize bu konuda dilekçe vermekten başka seçeneğin kalacağını ummuyorum" demiş ve koalisyon ortağı Hür Demokrat Partililerin (FDP) tepkisini çekmişti.

Bu arada Adalet Bakanı Sabine Leutheusser Schnaeernberger ise bu konuların hukuki olarak incelenip karar verilebileceğini ve bir partinin grubunda karar verilemeyeceğini belirtti.

Schnarrenberger, NPD'nin kapatılması için açılacak bir davanın demokrasi için bir yıkım, aşırı sağcılar için ise bir zafer olacağını vurguladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS