Obama'dan Ürdün'de antik şehir Petra'ya ziyaret

Obama'dan Ürdün'de antik şehir Petra'ya ziyaret

ABD Başkanı Barack Obama, İsrail ve Filistin ziyaretlerinin ardından geldiği Ürdün'de, ünlü antik şehir Petra'yı ziyaret etti.

Geniş güvenlik önlemleri altında Petra'yı ziyaret eden Obama'nın, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesindeki antik kentten oldukça etkilendiği görüldü.

Başkent Amman'dan bir saatlik helikopter yolculuğu ile Petra'ya gelen Obama, Petra'nın girişindeki dar oyuktan yürüyerek tarihi yapılara ulaştı.

Güneş gözlükleri, yürüyüş ayakkabıları, bej pantolonu ve koyu renk spor ceketiyle bir turist görünümü veren Obama, kayalara oyulmuş tapınakları, mezarları ve tarihi yapıları dikkatle inceledi.

Başını taşlara oyulan tarihi yapılara doğru kaldıran Obama, "Gerçekten görkemli. Harika" ifadelerini kullandı

Milattan önce 400 ila milattan sonra 106 yılları arasında Nebatiler'e başkentlik yapan ve Ürdün'ün en meşhur turistik bölgesi olan Petra'yı her yıl yarım milyon turist ziyaret geliyor.

Obama'nın ikinci kez başkan seçildikten sonra ilk yurt dışı seyahati olan 4 günlük Ortadoğu programı, İsrail ve Batı Şeria temaslarının ardından son 24 saatini geçirdiği Ürdün'deki Petra ziyaretiyle sona erdi.

ABD Başkanı Barack Obama, Petra ziyaretinin ardından ülkesine dönmek üzere Ürdün'den ayrıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS