Anastasiadis: "Savaşa girdik ve yaralandık"

Anastasiadis: "Savaşa girdik ve yaralandık"

Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis Brüksel'den döner dönmez televizyonda ulusa sesleniş konuşması yaptı ve AB ile varılan son dakika anlaşmasını savundu.

Alınan zor kararları "Savaşa girdik ve yaralandık" diye açıklayan Rum lider ülkeyi çöküş noktasına getirenlerin de yargı önüne çıkarılacağının da sözünü verdi.

AB'nin ağır yaptırımlarını kabul eden Anastasiadis, Brüksel'den Ada'ya döndükten sonra yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında halkını ikna etmeye çalıştı. Rum lider "bir savaşa girdiklerini ve yaralandıklarını" söyledi.

Anastasiadis şu ifadeleri kullandı:

"Çok zor saatlerdi, bazı anlar dramatikti. Kıbrıs ekonomik çöküş öncesinde kendi başına nefes aldı. Seçimlerimiz kolay değildi, ama sıkı pazarlık, sebat ve sorumluluk duygusuyla ülkemizin umutlarını koruduk."

Zaman zaman sesi titreyen, bazen de kelimeleri karıştıran Rum lider, "İflas ve devletin çökmesi tehlikesi karşısında euro içinde kalabilmek için mücadele ettim. Tek hedefim vatanı kurtarmaktı. Anlaşma olmasaydı ertesi gün ne olacağını düşünmek bile istemiyorum" dedi.

Halka itidal çağrısında bulundu

Konuşmasında itidal çağrısı da yapan Rum lider, "Bizi bugün bu duruma sokanlara karşı olan haklı öfkenizi anlıyorum. Burada söz veriyorum önümüzdeki günlerde kabine sorumluları bulmaları için savcılara talimat verecek" şeklinde konuştu.

Rum liderin konuşması kimilerini tatmin etti, kimilerinin ise kaygılarını gidermedi.

Rumların biri tasfiye, diğeri değer kaybına uğrayan iki büyük bankası Laiki ve Cyprus Bank perşembe günü, diğer küçük bankalar ise bugün açılacaktı. Ancak son anda bu karardan vazgeçildi ve tüm bankaların perşembe gününe kadar kapalı kalacağı açıklandı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS