TOBB Başkanı'na önemli görev

TOBB Başkanı'na önemli görev

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kudüs Uluslararası Tahkim Merkezi'nin başkanlığına seçildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Filistin ve İsrailli iş adamları arasında yaşanan anlaşmazlıkları çözecek Kudüs Uluslararası Tahkim Merkezi'nin başkanlığına seçildi.

Bir grup gazeteciyle İsrail'e gelen Hisarcıklıoğlu, ilk olarak Mescidi Aksa'yı ziyaret etti.

Daha sonra Ramallah'ta Filistin Odalar Birliği Başkanı Haşim Zugayr ile bir araya gelen Hisarcıklıoğlu, yaptığı konuşmada, "Filistin Ulusal Yönetimi, krizle mücadele ve kurumsal kapasite oluşturma yönünde güvenilir çabalar içindedir. Özellikle güvenlik, yargı, gelir ve gider yönetimi, ekonomik gelişme, kamu hizmetleri sunma konularında bölgedeki diğer ülkelerden daha iyi" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Elbette bütçede açık sorunu var. Ancak 2012 yılı için yaklaşık yüzde 5,6'lık büyüme ciddi bir başarıdır. Biz TOBB olarak Cenin'deki sanayi bölgesi için kararlılığımızı devam ettiriyoruz. Bu projeye bir istihdam ve barış projesi olarak bakıyoruz."

Daha sonra merhum Filistin lideri Yasir Arafat'ın mezarını ziyaret eden TOBB başkanı Hisarcıklıoğlu, Ramallah'taki temaslarının ardından tekrar Kudüs'e geçti.

Rifat Hisarcıklıoğlu, başkanlığına seçildiği Kudüs Tahkim Merkezi'nin Filistinli ve İsrailli eş başkanları ile Amerikan Colony otelinde bir araya geldi. Görüşmelerden sonra Hisarcıklıoğlu, İsrailli ve Filistinli muhataplarıyla imza törenine katıldı.

"Hisarcıklıoğlu'ndan daha iyi bir isim olamazdı"

Törenden sonra konuşan Kudüs Uluslararası Tahkim Merkezi'nin Filistinli eş başkanı Munip El Masri, "Bugün burada tarihi bir olay yaşamaktayız, çok mutluyum. Rifat Hisarcıklıoğlu'na teşekkür ediyorum. Bu Tahkim Merkezi'nin yeri Doğu Kudüs olacak. Burası için Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan daha iyi bir isim olamazdı" dedi.

Söz konusu merkezin İsrailli eş başkanı Oren Shackar ise "Tahkim Merkezi İsrail ve Filistinli iş adamlarının ortak görüşü doğrultusunda kuruldu. Türkiye büyükelçisini burada aramızda görmekten çok mutluyum. İsrail ve Türkiye eskisi gibi dost oldu. Tahkim Merkezi'nin barış sürecine köprü olacağına inanıyorum" ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu ise İsrail halkının Hamursuz Bayramı'nı tebrik ederek, şunları söyledi: "Çok iyi düşünülmüş, çok yararlı bir girişim. Bu girişum, daha iyi bir gelecek ve ticari ilişkilerin sorunsuz yürütülebilmesi için umut veriyor. Ayrıca bu girişim, Filistinli ve İsrailli iş adamlarının, halklarını zenginleştirme amacına olan bağlılıklarını temsil ediyor. Oren ve Munib'e, başkanlık görevine gelmem için yaptıkları ortak teklifleri için teşekkür ediyorum. Bu davetlerinden büyük onur duydum. İki tarafın da duyduğu bu güven, bana büyük sorumluluk yüklüyor. Ben de elimden geleni yapacağıma dair söz veriyorum."

Hisarcıklıoğlu, huzur, ticaret ve zenginliğin birbirini desteklediğine inandığını belirterek, "Bunlardan birinin olması için diğerinin de var olması gerekir. Eğer huzur varsa, ticaret yapılabilir. Huzur ve ticaret varsa, zenginlik de olacaktır. Dolayısıyla, iş dünyası huzur, ticaret, zenginlik zincirinin en önemli halkalarından biridir" dedi.

"Diyaloğa ihtiyacımız var"

İsrail'in Filistin'in en önemli ticari ortağı olduğuna, ekonominin, halkların bir araya gelmesinde temel rol oynadığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, "Diyaloğa ihtiyacımız var. Birlikte çalışmak için daha fazla platform kurmalıyız. Birbirimizi daha iyi anlamalıyız. İşte bu sebeple, Kudüs Tahkim Merkezi çok değerli bir girişim. Bu merkezin ekonomik ve ticari ilişkileri daha fazla kolaylaştıracağına olan inancım tam" diye konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Ticaretin kendi dinamikleri vardır. Siyasetçilerin rolü de ticari ilişkilerin kolaylaştırılması olmalıdır. Bu anlamda, kota ve gümrük vergilerinin kaldırılması büyük önem taşıyor. Burada, bu iki engelin kaldırılmasına yönelik çalışan siyasilere de teşekkür etmeliyiz. Siyasetçilerin bir adım daha atarak,
mal ve kişilerin serbest dolaşımını sağlamalarını istiyoruz. Serbest dolaşım, iş dostu bir ortam için anahtar niteliğindedir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS