Son Dakika

Kurban yakınlarından özür diledi

A A

06.06.2013 - 16:40 Son Güncelleme:

Almanya'da görülen neonazi davasının sanıklarından Holger Gerlach, ırkçı cinayetlere kurban gidenlerin yakınlarından özür diledi.

Kurban yakınlarından özür diledi

Almanya’da Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde devam eden Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasında yazılı ifadesini okuyan sanık Holger Gerlach, ırkçı cinayetlere alet olmaktan dolayı üzüntüsünü dile getirerek, kurban yakınlarından iki kez özür diledi.

NSU davasında tutuksuz yargılanan ve örgüte yardım ve yataklık yapmakla suçlanan Holger Gerlach, ilk önce uzun bir süre özgeçmişini sözlü olarak anlattı. Oldukça heyecanlı olduğu görülen Gerlach, okuduğu yazılı ifadesinde zaman zaman ağlamaklı hale gelip duraksadı.

NSU terör üçlüsü ile arkadaş olduğunu kabul eden Gerlach, üçlüye pasaport, nüfus cüzdanı, ehliyet ve Beate Zschaepe’nin tedavi olabilmesi için sağlık sigortası kartı ayarladığını itiraf etti.

Üçlünün Hannover’deki evine gelerek, kimlik ve ehliyet konusunda yardım istediğini anlatan Gerlach, kendisinin de yardım ettiğini söyledi.
NSU üyeleriyle 1990’lı yılların başında tanıştığını ve o dönemde farklı ideolojileri olduğunu belirten Gerlach, bu ideolojiyle Almanya’da bazı şeyleri değiştirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

NSU terör üçlüsüne silah götürdüğünü de itiraf eden Gerlach, bunu, tutuklu yargılanan Ralf Wohlleben’in isteğiyle yaptığını ve taşıdığı şeyin, teslim edene kadar silah olduğunu bilmediğini savundu.

Wohlleben’in evinde birkaç gece konakladığını ve bir sabah Wohlleben’in sarılı bir eşyayı Zwickau kentinde bulunan üçlüye götürmesini istediğini anlatan Gerlach, ‘‘O şeyin ne olduğunu bile bilmiyordum. Zwickau kentine gittim ve teslim ettiğim eşyanın silah olduğunu öğrendim. Hatta Uwe’lerden biri benim yanımda silaha mermi doldurdu‘‘ dedi.

Wohlleben’in gizli servis ya da polis tarafından izlendiğini hissettiği için kendisine bu görevi verdiğini vurgulayan Gerlach, üçlünün tüm bu kötülükleri yapacağını aklına bile getirmediğini kaydetti.

Holger Gerlach, savcılığın kendisine yönelttiği suçlamaları ise reddetti.

Savcı Dr. Herbert Diemer düzenlediği basın toplantısında, Gerlach'ın ifadesiyle davada ileri bir aşamaya gelindiğini ifade etti.

Mahkeme, bir dahaki duruşmanın 11 Haziran'da yapılmasını kararlaştırdı.