Msır'da iki bakan daha istifa etti

Msır'da iki bakan daha istifa etti

Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr ile Spor Bakanı El-Amir Faruk görevlerinden istifa etti.

Mısır resmi haber ajansı (MENA), Mısır Dışişleri Bakanı Amr'ın istifa ettiğini duyurdu. Amr'ın görevinden istifa etmesinde, Mısır'da yaşanan son
gelişmelerin etkili olduğu ileri sürüldü.

Amr'ın istifasıyla, Mısır'da görevinden ayrılan bakan sayısı 5'e yükseldi.

Dün de Mısır Çevre Bakanı Halid Fehmi, İletişim Bakanı Atıf Hilmi, Turizm Bakanı Hişam Zazu ve Hukuk İşleri ve Meclis Bakanı Hatim Bacatu,
görevlerinden istifa etmişti.

Kısa süre içerisinde İstifa eden bakanların yerine yeni isimlerin atanması bekleniyor.

Spor Bakanı Faruk istifa etti

Öte yandan Mısır Spor Bakanı El-Amir Faruk, istifa etti. AA muhabirine açıklama yapan Faruk, ''Sokaklarda yaşanan siyasi ayrışma ve kutuplaşma, Mısır sporunu ileriye götürme görevimi sürdürmemi engelliyor'' dedi. Faruk ayrıca kararının nihai olduğunu vurgulayarak, istifasını geri çekmeyeceğini belirtti. Faruk'un görevinden ayrılmasıyla Mısır hükümetinde istifa eden bakan sayısı 6'ya yükseldi. Çevre Bakanı Halid Fehmi, İletişim Bakanı Atıf Hilmi, Turizm Bakanı Hişam Zazu ve Hukuk İşleri ve Meclis Bakanı Hatim Bacatu ve Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr daha önce istifa etmişti.

2 ölü 25 yaralı

Mısır'ın başkenti Kahire'nin batısında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek gösterisi düzenleyen gruba yönelik silahlı saldırıda 2 kişi öldü, sonrasında çıkan çatışmada 25 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, Faysal Caddesi'nde "Baltacı" diye tabir edilen suç gruplarının Mursi'nin destekçilerine silahlı saldırıda bulunması sonucu 2
kişi hayatını kaybetti. Saldırının ardından iki grup arasında çıkan çatışmada 25 kişi yaralandı. Bölgedeki hastanelere kaldırılan yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Ordu 48 saat süre tanımıştı

Mısır'da Mursi karşıtlarının protestoları sürerken Mısır ordusu,  halkın taleplerine yanıt verilmesi çağrısında bulundu ve taraflara uzlaşmaları için 48 saat süre tanıdı.

''Darbe niyetimiz yok''

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtı ve destekçisi gösterilere katılım artarak devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, son yaşanan olaylarla ilgili yapılacak basın toplantısının, Cumhurbaşkanı Mursi'nin istişare toplantılarının sürdüğü için bugüne ertelendiği belirtildi.

Bu arada Mısır ordu sözcüsü Ahmed Muhammed Ali, yazılı açıklamasında, ordunun darbe niyetinin olmadığını, açıklamanın sokağın nabzına uygun yapıldığını kaydetti.

Ali, şunları ifade etti: ''Mısır ordusunun kültürü ve düşünme biçimi, darbeci bir siyaset izlemesine izin vermez. Mısır ordusu, 1977-1986 ve 2011 yıllarında sokağa indi ancak darbe yapmadı. Ordu her zaman, halkın değişim ve reform isteklerinin yanında oldu. Bugünkü açıklama, sokağın nabzına uygun olarak yapıldı. Açıklama, tüm siyasi tarafların bir an önce halkın taleplerini karşılayan ulusal bir uzlaşma gerçekleştirmeleri içindi. Ordu, halkın iradesinden doğan demokratik düşüncenin dışına çıkmayacaktır.''

Obama, Mursi'yi aradı

Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi telefonla arayarak, göstericilerin taleplerine yanıt vermesi çağrısında bulundu.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Afrika gezisinde olan Obama'nın, Mursi'den, istifa etmesini ve erken seçime gidilmesini talep eden endişeli göstericilere karşılık vermesini istediği belirtildi.

Açıklamada, Obama'nın görüşmede, ABD'nin Mısır'da demokratik süreç önerdiğinin, hiçbir parti ya da grubu desteklemediğinin ve mevcut krizin sadece siyasi süreçle çözülebileceğinin altını çizdiği duyuruldu.

Obama ayrıca, Mursi'ye özellikle gösterilerdeki şiddet ve kadınlara yönelik cinsel saldırılar konusunda kaygılı olduğunu iletti.

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin istifa etmesi ve erken seçime gidilmesi talebiyle gösteriler düzenleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS