Snowden'dan Rusya'ya sığınma talebi

Snowden'dan Rusya'ya sığınma talebi

ABD eski CIA ajanı Edward Snowden'in Rusya'dan sığınma talebinde bulunduğu bildirildi.

Moskova'daki Şeremetyevo Havaalanı konsolosluk bölümü yetkilisi Kim Şevçenko, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) dünyada milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran Edward Snowden'in Rusya'dan sığınma talebinde bulunduğunu açıkladı.

Rusya'nın ria novosti haber ajansında yer alan açıklamada, Snowden'in sığınma talebinin İngiltere vatandaşı Sara Harrison tarafından konsolosluk yetkililerine iletildiği belirtildi.

Şevçenko, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu başvuru hakkında yöneticilere bilgi verildiğini ve aynı gün başvuru zarfının kurye ile makamlara gönderildiğini söyledi.

Daha önce Rus basını, Snowden'in aralarında Rusya'nın da bulunduğu 15'e yakın ülkeden sığınma talebinde bulunduğunu duyurmuş ancak bu bilgi Kremlin ve Rusya Migrasyon Hizmeti tarafından teyit edilmemişti.

ABD'nin, hakkında "casus avı" başlattığı Snowden'in, Rus havayolu şirketi Aeroflot'a ait bir uçakla bir süredir bulunduğu Hong Kong'dan ayrılarak Şeremetyevo Havaalanı'na indiği ancak Rusya gümrük kapısından girmeyerek transit
yolcu bölümünde beklediği bildirilmişti.

Rus basını, Snowden'ın önce Küba'ya daha sonra da Venezuela'nın başkenti Caracas'a gideceğini duyurmuş ancak bu zamana kadar Havana'ya uçan hiçbir uçakta Snowden'ın bulunduğu doğrulanmamıştı. Amerikan yönetiminin Snowden'in iade taleplerine karşılık, Çin ve Rusya Snowden'i iade etmeye yanaşmamıştı.

Amerikan pasaportu iptal edilen ve Ekvador yetkilileri tarafından verilen geçici belgenin de geçersiz sayılması nedeniyle Şeremetyevo Havaalanı transit yolcu bölgesinde kalan Edward Snowden'in gideceği yer konusu belirsizliğini koruyor.

Ekvador, iltica talebini değerlendirmeye almayacak

Bu arada, Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa, ABD istihbarat servisleriyle ilgili belgeler sızdıran eski CIA ajanı Edward Snowden'ın iltica talebini değerlendirmeye almayacaklarını söyledi.

Correa, İngiliz Guardian gazetesine verdiği demeçte, Ekvador hükümetinin Snowden'ın Hong Kong'dan Moskova'ya seyahat etmesine "kasten yardım etmediğini" vurgulayarak, "Bu bizim açımızdan bir hataydı" dedi.

Ekvador, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın bu ülkeye siyasi iltica talebini geçen yıl kabul etmişti. Assange, bir yılı aşkın süredir Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde kalıyor.

Polonya ve Almanya sığınma talebini reddetti

Öte yandan, Polonya da Edward Snowden'ın kendilerinden sığınma talebinde bulunduğunu ancak talebin reddedildiğini açıkladı.

Wikileaks'in açıklamasına göre, Rusya'da havaalanındaki transit bölgede olduğuna inanılan Snowden, 13'ü Avrupa'da olmak üzere 21 ülkeye sığınma talebinde bulundu.

Bazı Avrupa ülkeleri, kişinin sığınma talebinde bulunması için o ülkenin topraklarında olması gerektiğini kaydetti.

Polonya Dışişleri Bakanı Radek Sikorski, Snowden'ın Polonya için sığınma talebinde bulunduğunu ancak talebin kabul edilmediğini söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA eski çalışanı Edward Snowden'in Almanya'ya yaptığı iltica talebinin reddedildiği bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS