ABD'den Mısır açıklaması

ABD'den Mısır açıklaması

ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, "Mısır'daki durum muallak, askeri darbe olup olmadığını bilmiyoruz" dedi.

Dışişleri Sözcüsü "Barışçıl siyasi çözüm Mısır için en iyi seçenektir" dedi ve Mursi'ye mesaj yolladı.

"Mursi, Mısır halkının endişelerine gidermek için daha fazla çaba göstermeli" diyen Psalki ayrıca Mısır'daki durumla ilgili çok kaygılı olduklarını ve tüm tarafların tansiyonu düşürmek için çaba göstermesi gerektiğini belirtti.

Psalki asker müdahalesiyle ilgili de konuştu. Dışişleri sözcüsü "Mısır'daki durum muallak, askeri darbe olup olmadığını bilmiyoruz" dedi.

İtidal çağrısı

Amerikan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada tarafların şiddeti azaltmak için diyalog kurma yolunda adım atmaları çağrısında bulunuldu. Ayrıca Pentagon’dan yapılan açıklamada Amerika Savunma Bakanı Chuck Hegel’in geçen hafta Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi ile bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. Açıklamada görüşmenin detayıyla ilgili bilgi verilmedi.

AB, demokratik ilkelere dayalı çözüm istedi

Bu arada, Avrupa Birliği, yönetim karşıtları ve taraftarlarının yoğun gösterilere sahne olan ve ordunun fiili müdahale yapabileceğini açıkladığı Mısır'a "demokratik prensiplere dayalı" siyasi çözüm çağrısında bulundu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, yazılı açıklamasında Mısır'daki durumu çok yakından ve derin endişeyle takip ettiğini belirterek, taraflara teenni göstermeleri ve şiddetten kaçınmaları tavsiyesinde bulundu

Ashton, "Cephelerşem çözüm olamaz. Mevcut çıkmaz sadece Mısır halkının isteği olan esaslı ve kapsayıcı diyaloğu temel alan, demokratik prensiplere ve temel haklara dayalı siyasi çözümle aşılabilir. AB'nin demokratik dönüşüm gayretinde Mısır halkının arkasında durma taahhüdünü tekrarlıyor ve barışçıl çözüm bulunmasında bütün siyasi güçlere destek verebileceğimizi belirtiyorum" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS