Bolivya liderinin uçağına Snowden müdahalesi

Bolivya liderinin uçağına Snowden müdahalesi

Eski CIA çalışanı Snowden'in Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'in uçağında olduğu iddiası üzerine uçağa Avrupa üzerinden geçiş izni verilmedi.

ABD'nin küresel çaptaki casusluk faaliyetlerini ifşa eden ve Moskova'daki havaalanında iltica taleplerinin kabul edilmesini bekleyen eski CIA çalışanı Edward Snowden'in, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'in uçağında bulunduğu şüphesi üzerine, Portekiz ve Fransa hava sahasını kapattı.

Uçak, Avusturya'ya iniş yaptı.

Rusya''nın başkenti Moskova'da düzenlenen Doğalgaz İhraç Eden Ülkeler Forumu'na katılan Moroles'in uçağında Snowden'ın bulunduğu iddialarının ortaya atılmasının ardından gece yarısı hareketli saatler yaşandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bolivya Dışişleri Bakanı David Choquehuanca, Morales'in seyahatini riske sokan Fransa ve Portekiz'in hava sahalarını neden kapattığını açıklamaları gerektiğini söyledi.

İspanya'nın yakıt ikmalı yapması için kendi toprakların kullanmasına izin verdiğini kaydeden Choquehuanca, ''Snowden'in Morales'in uçağında bulunduğu yalanının kim tarafından uydurulduğunu bilmiyoruz. Uluslararası kamouyunun önünde, Devlet Başkanı Morales'in uçağının adil olmayan bir şekilde maruz kaldığı bu durumu kınıyoruz" dedi.

Morales'in Rusya'dan havalanan uçağının, Portekiz ve Fransa'nın hava sahalarını kapatmasının ardından Avusturya'ya yönlendirildiği ve buraya iniş yaptığı bildiriliyor.

Bu arada Fransız ve Poretekizli yetkililer konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmaktan kaçınıyor.

Avusturya Dışişleri Sözcüsü Alexander Schallenberg ise Associated Press'e yaptığı açıklamada Snowden'ın Morales ile birlikte olmadığını açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran Edward Snowden'ın, aralarında Ekvador, İzlanda, Avusturya, Çin, Küba, Finlandiya, Norveç, Rusya, İspanya ve Venezuela gibi 13'ü Avrupa'da olmak üzere 21 ülkeye sığınma talebinde bulunduğu ortaya çıkmıştı.

ABD pasaportu iptal edilen ve Ekvador yetkilileri tarafından verilen geçici belgenin de geçersiz sayılması nedeniyle Rusya'nın Şeremetyevo Havaalanı transit yolcu bölgesinde kalan Snowden'in durumu belirsizliğini koruyor.

Venezuela ve Çin: "Sığınma talebi yok"

Öte yandan, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendilerine henüz sığınma başvurusunda bulunmayan Edward Snowden'ın "korunması gerektiğini" söylerken, Pekin yönetimine de herhangi bir sığnıma talebi ulaşmadığı açıklandı.

Rusya'da bulunan Maduro, Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Snowden'den kendilerine sığınma başvurusu gelmediğini söyledi.

Venezuela'ya dönmeden Belarus'a uğrayacağını belirtilen Maduro, Snowden'ın sığınma başvurusunda bulunması durumunda bunu kabul edip etmeyecekleri sorusuna doğrudan yanıt vermekten kaçındı.

Gazetecilere, "29 yaşındaki bu adam, dünyayı Amerikan emperyal elitinden korumamız gerektiğini söyleyebilecek kadar cesurdu, şimdi onu kim korumalı?" sorusunu yönelten Maduro, bu soruya yine kendi yanıt vererek, "Onu tüm insanlık, dünyadaki tüm insanlar korumalı" dedi.

Venezuela'nın, sığınma başvurusunda bulunduğu 20 ülkenin bazılarından ret yanıtı alan Snowden'in en büyük umut kapılarından biri olduğu yorumları yapılıyordu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying de dün akşam yaptığı açıklamada, Snowden'ın Çin'e sığınma talebinde bulunduğu haberlerini gördüklerini ancak kendilerine bu yönde bir bilgi gelmediğini belirtti.

Wikileaks tarafından yapılan açıklamada, Snowden'ın Avusturya, Bolivya, Brezilya, Çin, Küba, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, İrlanda, Hollanda, Nikaragua, Norveç, Polonya, Rusya, İspanya, İsviçre, Venezuela, İzlanda ve Ekvador'a sığınma başvurusunda bulunduğu belirtilmişti.

ABD, Snowden'ın, Hong Kong'da bulunduğu sırada yetkili makamlardan iadesini istemiş ancak Çin, Hong Kong'un "bir devlet iki sistem" şeklinde yönetildiğini ve Hong Kong'un kanun çerçevesinde aldığı kararlara saygı duyduğunu belirtmişti.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) dünyada milyonlarca kişinin telefon ve internet kayıtlarını izlediği bilgisini basına sızdıran Edward Snowden, ABD tarafından casusluk ve kamu mülkiyeti hırsızlığıyla suçlanıyor.

Snowden'ın Rusya'daki Şeremetyevo havalimanında, transit yolcuların beklediği bölgede olduğu sanılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS