Danimarka'dan flaş ROJ TV kararı

Danimarka'dan flaş ROJ TV kararı

Danimarka'da mahkeme, aralarında PKK ile aynı çizgide yayın yapan NUÇE TV ve ROJ TV'nin de bulunduğu üç televizyon kanalının yayın lisanslarını iptal etti.

Karara itiraz hakkı bulunurken, itiraz edebilmek için de 5 milyon kron para cezasını ödemesi ya da bir teminatta bulunulması gerektiği belirtildi.

Kopenhag Eyalet Mahkemesi'nde bugüngörülen Roj Tv davasında, Mesopotamia Brodcasting'e ait televizyon kanallarının hepsinin yayın lisansını iptal kararı aldı. Söz konusu televizyonlarda son dakika olarak verilen haberde, aralarında PKK ile aynı çizgide yayın yapan Nuçe ve Roj TV'nin de bulunduğu 3 televizyon kanalının bağlı bulunduğu şirkete ise 5 milyon Kron para cezası verildi.

Danimarka'da bir basın kuruluşuna verilen en yüksek ceza olarak değerlendirilen cezaya şirketin itiraz hakkı bulunuyor. Ancak, itiraz edebilmek için de 5 milyon kron para cezasını ödemesi ya da bir teminatta bulunması gerektiği belirtildi.

2 haftalık itiraz süresi

İki hafta içerisinde itiraz edilmemesi durumunda MMC, Nuçe, ve Roj TV'nin yayın lisansları iptal edilmiş olacak. Şirketin yetkililerinden Amed Dicle, itiraz konusunda neler yapılacağını avukatların netleştireceklerini belirterek, "İki hafta içerisinde itiraz edilmezse televizyonlarımızın yayınları duracak. Savcılık, şirketlerin tamamen kapatılması yönünde görüş bildirdi. Mahkeme ise, verdiği bu kadar yüksek para cezası ile aslında savcılığın kararını onaylamış bulunuyor" dedi.

Ahmet Dicle, söz konusu kararın 2012'de verilen karardan daha ağır olduğunu da vurgulayarak, "Bir süredir Mesopotamya Brodcasting'in hesapları dondurulmuştu, farklı engellemeler de vardı. Şu anda yayın lisansımız iptal edildi. İki hafta içerisinde itiraz edilmesi ve aynı zamanda para cezasının ödenmesi gerekiyor" diye konuştu.

Mahkeme ayrıca, Roj TV’nin yayın izninin de iptal edilmesine karar verdi. 6 kişiden oluşan mahkeme heyetinde bir kişi, Roj TV’nin suçsuz olduğu yönünde oy kullanırken, 5 kişi suçlu olduğu yönünde oy kullandı. Mahkeme, gerekçe olarak Roj TV’nin şahıslar bazında, organizasyon olarak ve ekonomik olarak terör örgütü PKK propagandası yapmasını göstererek PKK’nın Türk devletine karşı silahlı terör eylemleri düzenlemesi nedeniyle bir terör örgütü olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Berki Dibek’in de izlediği duruşmanın hakimi Hans Chr.Thomsen, davanın gerekçeli kararının okunmasın yaklaşık 40 dakika süreceğini söyledi ve Ağır Ceza Mahkemesinin, Roj TV hakkında Şehir Mahkemesi tarafından verilen cezayı ağırlaştırdığını söyledi. Şehir Mahkemesi iki televizyon şirketini 2,6’şar milyon kron (355 bin Euro) para cezası vermişti.

Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Berki Dibek mahkemenin adaletli bir karar aldığını belirterek, Danimarka’nın bu kararla terörle uluslararası mücadeleye katkıda bulunduğunu söyledi. Roj TV avukatı Björn Elmquist “Roj TV yönetim kurulu toplanarak cezayı değerlendirecek. Mahkeme bir üst mahkemeye gitme izni verecek mi bilmiyorum ama yüksek mahkemeye gitmenin bir yararı olacağını sanmıyorum” dedi.

Savcı Lise-Lotte Nielas, 6 PKK’lı hakkında haraç toplamak ve PKK’ya ekonomik yardımda bulunmak suçuyla açılan davanın Roj TV davasından ayrı bir dava olduğunu, ancak kararın 6 PKK’lının cezaya çarptırılmasında rol oynayabileceğini söyledi.

Roj TV davası, 2005 yılında Türk hükümetinin Büyükelçilik aracılığı ile Radyo Televizyon Üst Kuruluna deliller sunarak, Roj TV’nin kapatılmasını istemesi ile başlamıştı. 2010 yılında zamanın Adalet Bakanı tarafından alınan kararla Roj TV hakkında dava açılmıştı. Radyo Televizyon Üst Kurulu 2012 yılında şehir mahkemesi. Roj TV’nin PKK’ya yardım ettiği kararına vararak para cezası vermişti.

Mahkeme kararına destek

Kopenhag Ağır Ceza Mahkemesi'nin Roj TV hakkında şehir mahkemesi tarafından verilen para cezasını iki katına yükseltmesi ve yayın iznini iptal etmesi siyasi partileri de memnun etti.

Danimarka Halk Partisi Medya Sözcüsü Morten Marinus, mahkemenin doğru karar verdiğini belirterek, Roj TV ve yapımcı firma Mezopotamya TV’ye 5’er milyon kron para cezası verilmesini, yayın izninin iptal edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Roj TV’nin Terör örgütü PKK’nın propagandasını yaptığını belirten Morten Marinus “Şehir mahkemesi, Roj TV’ye ve Mezopotamya Broadcast TV’ye sadece 2.6’şar milyon kron para cezası verip, yayın iznini iptal etmediğinde çok yadırgamıştım. Onlar bir üst mahkeme olan Ağır ceza mahkemesine başvurarak verilen para cezasına itiraz ettiler. Şimdi Ağır Ceza Mahkemesi hem para cezasının miktarını yükseltti hem de yayın iznini iptal etti. Buna çok memnun olduk. Ülkemizden yayın izni alan bir TV kuruluşunun terör örgütünün propagandasını yapmasını kabul edemezdik. Danimarka hiçbir zaman terörizme yardım etmemelidir”dedi. Morten Marius, Ağır Ceza Mahkemesinin, bir yayın kuruluşunun yayın izninin mahkemeler tarafından iptal edilebileceğini gösterdiğini ve bunun bir örnek teşkil etmesi gerektiğini söyledi. Marius “Şehir Mahkemesi yayın iznini iptal etme yetkisi olmadığını öne sürmüştü. Şimdi Ağır Ceza Mahkemesi iptal ederek nasıl iptal edilebileceğini gösterdi”dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS