Son Dakika

Mısır'da yönetim orduda

A A

03.07.2013 - 07:28 Son Güncelleme:

Mısır Genelkurmay Başkanı El Sissi, anayasanın askıya alındığını, geçici teknokratlar hükümeti kurulacağını açıkladı. Müslüman Kardeşler'in 'direnin' çağrısının ardından çıkan çatışmalarda 14 kişi yaşamını yitirdi.

Mısır'da yönetim orduda

Cumhurbaşkanı Mursi’ye verilen sürenin bitmesinin ardından, Mısır Ordusu'ndan beklenen açıklama geldi.

Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sissi yaptığı açıklamada, yaptıkları çağrıya cevap alamadıklarını belirtirken, anayasayı geçici olarak askıya aldıklarını, teknokrat bir geçici yönetim oluşturacaklarını ifade etti.

Sissi varılacak uzlaşma sonrası ülkede seçime gidileceeğini söyledi.

Mısır'da ordu adına açıklama yapan Genelkurmay Başkanı Adülfettah el Sissi anayasayı askıya aldıklarını ve teknokrat bir yönetim oluşturacaklarını ifade etti.

Uzlaşma sonrası ülkede seçime gidileceğini belirten Sissi şöyle konuştu: "Bu bir sivil sorumluluktur. Taleplerinin karşılanmamasıdır. Askeri güçler tarafından algılanan budur. Mesajın algılanması gerekirr. Politik anlamda güvenin telkin edilmesi gerekir. Mısır askeri güçleri geçtiğimiz ay boyunca doğrudan dolaylı durumu değerlendirebilmek için Mısır ordusu, ulusal uzlaşmayı başarmak için çalıştı.

Yaptığımız uzlaşma çağrıları Başkanlık tarafından reddedildi. Ulusal bir uzlaşma isteğimiz var. Başkan'ın dün yaptığı açıklama 48 saatlik ültimatom bu kitlelerin taleplerini karşılamamıştır. Askeri güçlerin görevi üstlenmesi gerekir. İstikrar ve güven içinde ulusal uzlaşma istiyoruz. Erken seçimin açıklanması gerekmektedir.

Yeni başkan seçilene kadar ara bir hükümetin oluşturulması gerekir. Karararnameler çıkarılmalı. Yeni başkan seçilene kadar teknokrat bir hükümet oluşturulmalı. Mısır askeri kuvvetleri ayakta duracaktır. Güvenlik Bakanlığı ile iletişim içinde olacaktır. Süreç içinde huzur ve barış ortamı için, polis ve yargı kendini adamıştır. Halkların güvenliğini sağlamak için buna adamıştır ve bunun savunmasını yapmaktadır."
Tahrir'de sevinç, Mursi yanlılarında hüzün


Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ve geçiş dönemi için Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın cumhurbaşkanlığı görevini üstleneceğini açıklamasının ardından Tahrir Meydanı'nda sevinç gösterileri yapılırken, Muhammed Mursi'nin destekçilerinde tepki ve hüzün hakim.

Nasır City ve Kahire Üniversitesi önünde gösterilerine göz yaşları içinde devam eden göstericiler, bu saatten sonra bulundukları gösteri alanlarını terk etmeyeceklerini ve Cumhurbaşkanı Mursi'yi desteklemeye devam edeceklerini vurguluyor.

Mursi'nin bir darbe ile görevinden alınamasının yasal bir süreç olmadığını vurgulayan göstericiler, "Biz buraya kefenizmizle geldik. Gerekirse kefenimiz ile gideriz" diye konuştular.


Tahrir Meydanı'nda sevinç gösterileri hakim...

Mursi'den açıklama: "Darbeye karşı durun"

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Silahlı Kuvvetlerin açıkladığı uygulamaların askeri darbe olduğunu, söz konusu askeri darbeyi kabul etmediğini belirtti. Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Muhammed Mursi'nin söz konusu askeri darbeyi kabul etmediği ve Mısırlıları darbeye karşı durmaya çağırdığı bildirildi. Açıklamada Mursi'nin "Şu anda Cumhurbaşkanıyım, aynı zamanda ordunun komutanıyım" dediği ifade edildi.

Mursi'nin "Silahlı Kuvvetleri'n açıkladığı uygulamaların tüm yönleriyle askeri darbe niteliği taşıdığını ve söz konusu askeri darbenin Mısır'ın sivil ve demokratik bir ülke olmasını isteyen Mısır toplumu tarafından kabul edilemez olduğunu ifade ettiği" yer alan açıklamada, Mursi'nin Cumhurbaşkanı ve Silahlı Kuvvetlerin Komutanı olrak asker sivil tüm Mısırlılara anayasaya ve kanunlara uyma çağrısı yaparak Mısır'ı geri götürecek askeri darbeye karşı durmaya, barışçıllığı korumaya ve şiddet olaylarından kaçınmaya çağırdığı bildirildi.

Müslüman Kardeşler: "Sokakta kalmaya devam"

Müslüman Kardeşler Yöneticisi Dr. Eşref Abdülgaffar, Mısır'daki askeri darbeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Darbenin genel olmadığını söyleyen Abdülgaffar, "Muhalefetin yaptığı bir devrim olabilir. Genel bir devrimden bahsedilmez. Biz her türlü şiddete karşıyız. Sokaklarda kalmaya devam edeceğiz. Bu ortamın geriye dönmesi için çalışacağız. Demokrasiden bahsediyorsak, askeri darbeyi kabul edemeyiz. Demokrasi dışı bir şey" dedi.

Gece boyunca çatışma

Mısır'da ordunun açıklamasının ardından gergin bir gece yaşandı. Mursi yandaşları ve karşıtları arasında çıkan çatışmalarda en az 14 kişi hayatını kaybetti.

Can kayıplarının 8'i ülkenin kuzeyinde, Libya sınırındaki Marsa Matruh kentinde gerçekleşti. Ölenlerden 2'sinin güvenlik güçleri olduğu belirtildi.

Bir diğer şiddet haberi, Akdeniz kıyısında bulunan iskenderiye kentinden geldi. Çıkan çatışmalarda 3 kişi öldü, en az 50 kişi de yaralandı.

Devlet haber ajansı Mena'ya göre, ölenler arasında bulunan bir kadın karnından bıçaklandı, iki erkek ise atılan mermilerin hedefi oldu.

Müslüman Kardeşler'in Adalet ve Özgürlük Partisi ofislerinin basıldığı Kahire'nin güneyindeki Fayum bölgesinde de çıkan çatışmalarda yaralanların olduğu haberleri geldi.

El Cezire'nin Mısır'da yayın yapan kanalında operasyon düzenlendiği iddia edildi. Polis baskınında bazı gazeteciler ve teknik personeli gözaltına alındı. Kahire'den yapılan yayın durduruldu.

Mısır'da emniyet müdürlüğüne roketli saldırı

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından Marsa Matruh kentinde emniyet müdürlüğüne yönelik roketli saldırıda ilk belirlemelere göre 6 polis hayatını kaybetti.

Mursi gözaltına alındı

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin gözaltına alındığı, ev hapsinde tutulacağı bildirildi

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın önde gelen isimlerinden işadamı Hayrat Şatır'ın gözaltına alındığı iddia edildi.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı yetkilileri, Mursi ile Şatır'ın gözaltına alınarak, ev hapsinde tutulmak üzere bilinmeyen bir yere götürüldüğünü bildirdi.

Güvenlik güçlerinin, Müslüman Kardeşler Teşkilatı ile Hürriyet ve Adalet Partisi üyelerine karşı tutuklamalarının da devam ettiği belirtildi.

Bu arada Savunma Bakanı General Abdulfettah el-Sisi'nin açıklamasının ardından gözaltına alınanların sayısının 400'e çıktığı öne sürüldü.

Bazı televizyonların yayınları durduruldu

Ordunun yönetime el koymasının ardından ülkede yayın yapan bazı televizyon kanallarının yayınları kesildi. AA muhabirine konuşan Kanal 25 yetkilisi, yayınlarının Nil Sat uydusu tarafından kesildiğini söyledi.

Mısır'da Hürriyet ve Adalet Partisi, Müslüman Kardeşler ve Vasat Partisi mensubu bazı kişilerin tutuklandığı bildirildi. Birçok yerde Müslüman Kardeşler'e (İhvan) ait ofis ve bürolarda polisin arama yaptığı belirtilirken, gözaltına alınanların sayısına dair kesin bir bilgi bulunmuyor.

Başbakan'a hapis cezası

Bu arada Mısır Temyiz Mahkemesinin, Başbakan Hişam Kandil'in, 1 yıl hapsine ve görevinden alınmasına hükmettiği bildirildi. Mısır Temyiz Mahkemesi, Başbakan Kandil'i, "devlete ait Nil Pamuk Çırçır Şirketi (NCGC) çalışanları hakkında verilmiş kanuni hükmü uygulamadığı gerekçesiyle 1 yıl hapis ve görevden men cezasına" çarptırdı. İdari Mahkeme, Başbakan Kandil hakkında geçen nisanda da aynı kararı vermiş ancak hüküm uygulamaya konulmamıştı.


Partilerden açıklama

Mısır'da liberal ve sol eğilimli partileri bünyesinde barındıran Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (UKC) Sözcüsü Muhammed el-Baradai, "Ordunun ülkedeki krizi sonlandırmak amacıyla ortaya koyduğu yol haritası, 25 Ocak devriminin gidişatını düzeltme amacını taşıyor" dedi.

Nur Partisi Genel Sekreteri Celal Merre ise, Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin açıklamalarını "Mısır'ı kaostan kurtarmak için onayladığını" ifade etti. Merre, yaptığı yazılı açıklamada, Sisi'nin açıklamalarını Mısır'ı kaostan kurtarmak için diğer kesimlerle beraber onayladığını, birçok kesimin uzlaşma çabalarına cevap verilmemesiyle beraber Mısır'ın yaşadığı durumlar sebebiyle bu kararı aldığını vurguladı.

Yol haritasına onay

Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi Patriği Tovadros, Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sissi'nin yönetime el koyan yol haritasının, düzenlediği toplantıya katılanların tümünün onayıyla açıklandığını ifade etti.

Tovadros, Sissi'nin bildirisinin ardından yaptığı açıklmada, "Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'nin yol haritası toplantıya katılanların tümünün onayıyla açıklandı. Yol haritası, ihlaslı bir kalp, vatan sevgisi, yakın ve uzak gelecek öngörüsü ile ülkenin yararını düşünen hiçbir taraf arasında ayrım yapmayan şerefli insanlar tarafından koyuldu" dedi.

Tovadros, "Bu yol haritası, aziz vatanı kasıp kavuran içinde bulunduğumuz durumu düzeltmek için açıklandı. Silahlı Kuvvetler, ülkenin güvenliğinin anahtarıdır. Hepimizi kuşatan Mısır bayrağı altında toplandık. Yaşasın Mısır, Bütün Mısırlılar, barış ve sevgi içinde yaşasın" ifadelerini kullandı.


GÜN BOYU GELİŞMELER

Mısır'da ordunun, halkın taleplerinin yerine getirilmesi için taraflara verdiği 48 saatlik sürenin dolmasına kısa bir süre kala askerler, başkent Kahire'deki devlet televizyonu binasına girdi.

Ordunun, devlet televizyonu binasını zırhlı araçlarla koruma altına aldığı bildirildi.

Canlı yayın departmanında görevli personel hariç kanal çalışanlarının binayı terk ettiğini belirtildi.

Tanklar sokakta

Mısır'da orduya ait tanklar, başta Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Devlet Televizyonu, Tahrir ve Nahda meydanları olmak üzere gösteri yapılan alanların çevresinde konuşlanmaya başladı.Tankların meydanlara inmesiyle bazı grupların sevinç gösterileri yaptıkları gözlendi.

Mısır'da birkaç yüz askerin zırhlı araçlar eşliğinde Başkanlık Sarayı'nın yakınlarına konuşlandığı iddia edilirken askerin güvenliği sağlamak için sokaklarda konuşlandığı ileri sürüldü.

Ordudan seyahat yasağı

Mısır ordusu ise Mursi ve üst düzey yöneticilere seyahat yasağı getirdi. Mursi'nin danışmanı ise askeri darbeye barışçıl gösterilerle direnin çağrısı yaptı.Çatışmalar başladı

Mısır'da yaşanan siyasi kriz, tankların alana inmesinin ardından göstericiler arasında gerginlikler yaşanmaya başladı. Mısır'ın başkenti Kahire'de Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi destekleyenler ile karşıtlarının başlattığı gösteriler kentin değişik alanlarında devam ediyor. Kahire Üniversitesi'ndeki metro istasyonu ile şarkiye vilayetine bağlı Kafrı Şeyh'te, Mursi taraftarlarıyla karşıtları arasında çatışmalar yaşanıyor. Bu arada Mısır Devlet Televizyonu, marşlar eşliğinde askeri filmler yayınlamaya başladı.

Mursi'den "ulusal uzlaşı hükümeti" çağrısı

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ordunun siyasi taraflara verdiği "diyalog" süresinin dolmasına az bir zaman kala dün halka hitaben yaptığı konuşmada önerdiği "milli mutabakat hükümeti kurulabilir" önerisini yineledi.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ülkedeki tüm siyasi gruplara söz konusu krizden çıkış için ulusal uzlaşı hükümeti kurulmasına dair önerisini tekrarladığı kaydedildi.

Mısır ordusunun, yönetime verdiği 48 saatlik sürenin dolmasının ardından Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan açıklamada, "Anayasal meşruiyeti çiğnemek, demokrasinin uygulanmasını ve Mısır devriminden sonra yaşanan düşünce özgürlüğünü tehdit ediyor. Şiddet olaylarını engellemek ve istikrarı korumanın tek yolu meşruiyeti muhafaza etmekten geçiyor" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin tüm taraflarla diyaloğa açık olduğunu belirten görüşlerine işaret edilerek, "Mısır'da, siyasi krize sebep olan birçok kez tekrarlanan diyalog çağrılarına kapılarını kapatan partilerdir. Kendi taleplerini, Mısır halkının talepleri gibi dayatmaya çalışanlar ve devlet kurumlarının yeniden inşasını istemeyen, Mısır'ı her anlamda geriye götürmek isteyenler var" denildi.

Diyalog çağrılarının tekrarlandığı açıklamada, ülkenin menfaatinin herşeyin üstünde olduğu vurgulanarak, "Herkesin, yönetim karşıtları ve yanlılarıyla binlerce Mısırlının görüşünü ifade etmek için sokaklara döküldüğünü idrak etmesi gerekiyor" ifadeleri kullanıldı.