Obama'dan flaş "Mısır" açıklaması

Obama'dan flaş "Mısır" açıklaması

Ordu'nun yönetime el koyması ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yetkilerini elinden almasının ardından dünyanın gözü Mısır'a çevrildi. ABD Başkanı Obama "Mısır'da ordunun Mursi'yi iktidardan indirme kararından derin endişe duyuyoruz" dedi.

Obama Beyaz Saray'da ekibiyle gün boyu süren toplantılarının ardından yazılı açıklama yaptı.

Mısır'da ordunun Cumhurbaşkanı Mursi'yi iktardan indirme ve Mısır anayasasını askıya alma kararından "derin endişe duyduklarını" belirten Obama, "Mısır ordusunu kapsayıcı ve şeffaf bir süreç üzerinden mümkün olan en kısa zamanda tam otoriteyi tekrar demokratik yollardan seçilmiş bir sivil hükümete geri verme yolunda hızlı ve sorumlu şekilde hareket etmeye ve Mursi ve destekçilerine yönelik keyif tututlamalardan kaçınmaya çağırıyorum" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Obama, Mısır'daki gelişmeler ışığında, ilgili bakanlıklara ve kuruluşlara, ABD'nin Mısır'a yönelik yardımları açısından ABD yasaları altındaki etkileri gözden geçirme emri talimatı verdiğini kaydetti.

ABD Başkanı Barack Obama, belirli bireyler ya da siyasi partileri desteklemediğini ancak demokratik sürece ve hukukun üstünlüğüne bağlı olduklarını belirterek, Mısır ordusunu, kapsayıcı ve şeffaf bir süreç üzerinden mümkün olan en kısa zamanda tam otoriteyi tekrar demokratik yollardan seçilmiş bir sivil hükümete geri verme yolunda hızlı ve sorumlu şekilde hareket etmeye çağırdı.

Demokrasiye dönüşümün hiçbir zaman zorluklar olmadan gerçekleşmediğini ifade eden Obama, ancak günün sonunda insanların arzularının geçerli olması gerektiğini bildirdi. Obama, "Sıradan Mısır halkının aradığı ve hak ettiği, dürüst, yetenekli ve temsiliyetçi bir hükümet. ABD ile Mısır arasında köklü ortaklık, ortak çıkar ve değerlere dayanmaktadır ve Mısır halkı ile Mısır'ın demokrasiye yönelik dönüşümünü sağlama noktasında birlikte çalışmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.  

Obama açıklamasında doğrudan "darbe" kelimesini kullanmadı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS