Yeni yönetim göreve başladı

Yeni yönetim göreve başladı

Mısır'da ordu tarafından geçici cumhurbaşkanlığına getirildiği açıklanan Muhammed Adli Mansur, yemin ederek görevine başladı.

Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin dün ordunun ülke yönetimine el koyduğunu, anayasanın askıya alındığını ve erken seçimler yapılıncaya kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı Muhammed Adli Mansur'un geçici cumhurbaşkanı atandığını açıklamasının ardından Mansur, bugün yapılan törenle geçici Cumhurbaşkanlığı görevi için yemin etti.

Mansur yemin töreni sırasında yaptığı konuşmada, "Mısır halkı, artık yeni bir ruh taşıyor. Onlar Mısır'ın yüceliği ve onurunu geleceğe taşıyacak.
Niyetimiz halkın yolundan gitmek ve insanların adalet içinde yaşamasını sağlamak" dedi.

Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde halkın gerçek iradesinin ortaya çıkmasını beklediğini belirten Mansur, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanlığı kurumuna ihanet etmeyeceğiz. Bir nesilden diğerine aktarılan tek bir bayrak taşıyacağız. Mısır gençlerini, kadınlarını ve tüm halkı
selamlıyoruz. Bu halk, devrimin öncülüğünü yaptı ve hedeflerine ulaşmasını sağladı. Silahlı kuvvetlerimizi ve bağımsızlık için çalışan yargı sistemimizi de selamlıyoruz. Yargı bağımsızlığına uzanan eller engelledi. Gücün halkta olduğunu ve halkı koruması gerektiğini anlayan polislerimizi de selamlıyoruz" dedi.

Konuşmasında Mısır medyasına yer veren Mansur, "Medya, ülkenin yaşadığı sorunları halkın önüne serdi. Bir önceki yönetimin yanlış uygulamalarını ortaya çıkardı ve bu tarihi günün meydana gelmesini sağladı" diye konuştu.

Hkümet kurma çalışmalarına başladı

Adli Mansur, hükümet kurma çalışmalarına başladı.

Mansur bugün hem Anayasa Mahkemesi Başkanı hem de geçiş dönemi Cumhurbaşkanı olarak yemin etti. Mansur'un, kurulacak teknokrat hükümeti için ilk olarak eski Başbakan Kemal el-Cenzuri ile görüştüğü öğrenildi.

Hükümet kurma çalışmalarının devam ettiği sırada yargı makamlarınca, Mursi ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderleri hakkında "yargıya hakaret" suçundan kanuni işlem başlatıldı.

Bu arada Mısır medyasında, geçiş dönemi teknokrat hükümetinin kurulması için Muhammed el-Baradey'e de teklif götürüldüğü ileri sürüldü.

9 bakan istifa etti

Öte yandan Mısır'da ordunun yönetime el koyması ve yeni Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un hükümet kurma çalışmalarına başlamasının ardından, eski hükümetteki 9 bakan askeri darbeyi protesto ederek istifa etti.

-Muhammed Adli Mansur kimdir?-

1945 yılında dünyaya gelen Mansur, Kahire Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1967'de mezun oldu. 1960-1970 yılları arasında aynı fakültede Kamu Hukuku ve İdari Bilimler alanında yüsek lisans yaptı.

Mansur, 1984'te Danıştay'a müsteşar olarak atandı ve 1992'ye kadar çalıştı. 1983-1990 yılları arasında Suudi Arabistan'a Ticaret Bakanlığı Hukuk
Müsteşarı olarak tayin edilen Muhammed Mansur, 1990-1992 yıllarında Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği'nde müsteşar olarak görev yaptı.

1992'de Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı olarak atanarak Mansur, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mahir el-Buhayri'nin 30 Haziran'da görev süresinin bitmesi nedeniyle 19 Mayıs 2013'te Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun onayıyla başkan seçildi. Mansur, Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak bu sabah yemin etti.

Adli Mansur, eski cumhurbaşkanlarından Enver Sedat'ın, suikasta uğramasının ardından dönemin Meclis Başkanı Sufi Ebu Talib'ten sonra geçici
cumhurbaşkanlığına getirilen ikinci isim oldu.

Müslüman Kardeşler'e gözaltı

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed el-Bedii ve eski Başkanı Mehdi Akif gözaltına alındı. Üst düzey bir güvenlik kaynağı, ülkede ordunun yönetime el koymasının ardından haklarında yakalama emri çıkartılanlar arasında olan İhvan liderleri Bedii ve Akif'in gözaltına alındığını bildirdi. İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii, Libya sınırındaki Mersa Matruh kentinde dünden beri ev hapsinde tutuluyordu.

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından savcılığın çıkardığı kararla Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinden 20'sinin tutuklandığı, teşkilat üyelerinden 500 kişinin ise "arananlar listesinde" olduğu belirtildi.

 Mursi'ye yurt dışı yasağı

Öte yandan Mısır Başsavcılığı'nın Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İslami eğilimli grupların liderlerine yurt dışına çıkış yasağı koyduğu, yasak konulanlar arasında Mursi'nin yanı sıra İhvan'ın eski başkanlarından Mehdi Akif, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Başkanı Muhammed Saad el-Katatani, İhvan'ın lider kadrosundan Muhammed el-Baltaci, Cemal Cibril, Tahir Abdulmuhsin, Subhi Salih ve İhvan'a yakın eski milletvekili Muhammed el-Umde ile El-Vasat Partisi liderlerinden İsam Sultan yer aldığı kaydediliyor.

İhvan: "Şiddet eylemlerini kesinlikle reddediyoruz"

Öte yandan Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), teşkilat üyelerinin, askeri darbeye karşı düzenlenecek barışçıl gösterilere katılacağını açıkladı.

Teşkilattan yapılan yazılı açıklamada, askeri darbe karşısında yer alanların geçen Cuma gününden bu yana başkent Kahire'nin doğusundaki Rabiat'ül Adeviyye Meydanı'nda gösterilere devam ettiği belirtildi. İhvan'ın şiddetin karşısında yer aldığı vurgulanan açıklamada, "Şiddet eylemlerini kesinlikle reddediyoruz. Askeri darbe karşısında duran barışçıl gösterilere katılımımız sürecek" denildi.

Müslüman Kardeşler'in değişim ve yasallık konusundaki barışçıl yönteminde ısrarlı olduğu ifade edilen açıklamada, herkese, kan dökmeme ve şiddetten uzak durma çağrısı yapıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS