ABD neden "darbe" demediğini açıkladı

ABD neden "darbe" demediğini açıkladı

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ABD'nin Mısır'da ordunun yönetime el koymasını "darbe" olarak nitelendirmemesiyle ilgili, "Bu, karmaşık bir durum" dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ABD'nin Mısır'da ordunun yönetime el koymasını "darbe" olarak nitelendirmemesine ilişkin, "Bu, karmaşık bir durum ve böyle bir karara varmada gereksiz bir şekilde çabucak hareket etmek çıkarlarımıza uygun değil. Çünkü, hedefimiz konusunda dikkatli olmaya ihtiyacımız var. Bu da (hedefimiz) Mısır halkına demokrasiye geçişlerinde yardım etmek ve ulusal güvenlik çıkarlarımıza bağlılığımızı sürdürmek" dedi.

Carney, günlük basın brifinginde, bundan sonraki süreçte, demokratik yoldan seçilmiş kalıcı bir sivil hükümete süratle ve sorumlu bir geri dönüşü teşvik etmek için geçici Mısır hükümetiyle birlikte çalışacaklarını vurgularken, "Ancak geçiş süreci, misillemeler ya da siyasi sürecin reddi yerine uzlaşıyla tanımlanmalı" diye konuştu.

Mısır ordusunu, belirli grupları hedef alan tutuklamalardan kaçınmaya ve medyaya kısıtlamalar getirmekten uzak durmaya çağırdıklarını ifade eden Carney, tüm siyasi partiler ve hareketlere de diyalog içerisinde kalma ve tam yetkinin demokratik yoldan seçilmiş bir hükümete iadesini hızlandırmak için bir siyasi sürece kendilerini adama çağrısında bulunduklarını belirtti.

"Durum gözden geçirmek için gerekli zaman ayıracağız"

Carney, ABD Başkanı Barack Obama'nın Mısır'daki gelişmeleri darbe olarak nitelendirip nitelendirmediği sorusu üzerine, şunları söyledi: "Bu, çok karmaşık ve zor bir durum. Başkan Obama, Mısır ordusu tarafından Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin iktidardan uzaklaştırılması ve anayasanın askıya alınması kararı hakkında derin kaygı duyduğumuzu ortaya koydu. Şunu da kabul etmek önemli; on milyonlarca Mısırlı, Mursi'nin demokratik olmayan idaresinden dolayı meşru şikayetlere sahip ve bunun bir darbe olduğuna inanmıyor, yeni bir hükümet istiyor."

"Açık olmak gerekirse, bu kararın (darbe olarak nitelendirme) beraberinde getireceği önemli neticeler var ve bu, olanlar hakkında farklı görüşlere sahip milyonlarca Mısırlı için son derece önemli bir konu" diyen Carney, şöyle devam ettii:

"Burada çok samimi olmak istiyorum. Bu, karmaşık bir durum ve böyle bir karara varmada gereksiz bir şekilde çabucak hareket etmek çıkarlarımıza uygun değil. Çünkü, hedefimiz konusunda dikkatli olmaya ihtiyacımız var. Bu da (hedefimiz) Mısır halkına demokrasiye geçişlerinde yardım etmek ve ulusal güvenlik çıkarlarımıza bağlılığımızı sürdürmek. Dolayısıyla şunu söylemek mümkün; durumu gözden geçirmek, Mısırlı yetkililerin ileriye dönük bir yol bulunmasına yönelik çabalarını gözlemlemek için zaman ayıracağız. Daha sonra da Kongre ile istişare edeceğiz ve siyasi hedeflerimizi de dikkate olarak yasalar altındaki yükümlülüklerimizi gözden geçireceğiz."

Carney, benzer bir soru üzerine, Mısır'da olanlara yönelik on binlerce Mısırlının farklı görüşlere sahip olduğunu belirterek, "Milyonlarca kişi yeni bir hükümet çağrısı yapıyordu. Diğer birçok Mısırlı karşıt görüşe sahipti. Mısır'da aşırı derecede polarize olmuş bir durum var" diye konuştu.

ABD olarak buradaki hedeflerinin uzlaşı ile kapsayıcı ve Mısır'ın demokratik dönüşüm sürecine ve demokratik yönetime geri dönülecek ilerleme çabalarını teşvik etmek olduğunu vurgulayan Carney, "Yükümlülüklerimizi ve yasalar altındaki gereklilikleri gözden geçireceğiz ve Kongre ile istişare edeceğiz ama (bunun için) uzun vadeli politika hedeflerimizi yerine getirme ve buna hizmet etme yolu olarak gerekli zamanı harcalayacağız" değerlendirmesinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS