Mısır'da ateş açıldı: 52 ölü

Mısır'da ateş açıldı: 52 ölü

Kahire'deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Muhammed Mursi'ye destek veren göstericilere açılan ateşte ilk belirlemelere göre 52 kişinin öldüğü öğrenildi. Müslüman Kardeşler halka ayaklanma çağrısı yaptı.

Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) sözcüsü Muhammed Baltaci, Kahire'deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Muhammed Mursi'ye destek veren göstericilerin sabah namazı kılmaktayken üzerlerine ateş açıldığını belirtti.

Baltaci, namaz kılan göstericilerden 34'ünün hayatını kaybettiğini açıkladı. 300'de fazla kişinin ise yaralandığı aktaran Baltaci, asker ve polis güçlerinin namaz kılan insanların üzerine ateş açmasının felaketin boyutunu büyüttüğünü ifade etti. Ölü sayısının artmasından endişe ettiğini söyleyen İhvan yetkilisi, tüm tarafları sağduyuya davet etti.

Askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek için başkent Kahire'nin Nasr kentindeki Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı'nda toplanan göstericiler, dün akşam saatlerinde Mursi'nin gözetim altında tutulduğu öne sürülen Cumhuriyet Muhafızları Karargahı'na yürüme kararı almıştı.

Müslüman Kardeşler'den ayaklanma çağrısı

Mısır’da Müslüman Kardeşler, bugün Kahire’deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Mursi destekçilerine düzenlenen saldırı üzerine ayaklanma çağrısı yaptı ve Mısır’ın yeni bir Suriye olmaması için uluslar arası müdahale gerekebileceğini belirtti.

Müslüman Kardeşlerin politik kanadı Özgürlük ve Adalet partisi yaptığı açıklamada, “Büyük Mısır halkından devrimini tanklarla çalmaya çalışanlara karşı ayaklanma” yapmaları şeklinde çağrıda bulundu.

Özgürlük ve Adalet partisi ayrıca "Tüm dünyaya da, uluslar arası kamuoyunun ve tüm dünyadaki özgür insanların Mısır’ın yeni bir Suriye olmaması için bu katliamlara müdahale etmesi gerektiği" çağrısında bulunuldu.

Hürriyet ve Adalet Partisi: Ölü sayısı 52'ye çıktı

Ordunun yönetime el koyması sebebiyle iktidardan uzaklaştırılan Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP), Cumhuriyet muhafızları karargahı önündeki sabah meydana gelen saldırıda şehit olanların sayısının 52'ye ulaştığı bildirildi.

HAP yaptığı açıklamada, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde halka ateş açılması olayında ölenlerin sayısının 52'ye yükseldiğini, bunlardan 5'inin çocuk olduğunu bildirdi.

Öte yandan Rabiatul Adeviye meydanında toplanan halk, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenler için zılgıtlar eşliğinde ağıt yaktılar.

Açıklamada, bugün öğle namazından sonra Mısır'daki bütün camilerde gıyabi cenaze namazı kılınması çağrısı yaptı.

"Cumhuriyet Muhafızları Karargahını basmak istediler"

Mısır silahlı kuvvetlerinden yapılan açıklamada, bu sabah Kahire'nin Salah Salim caddesi üzerindeki Cumhuriyet Muhafızlarının binasına girmek isteyen silahlı kişilerle girişilen çatışmada 1 subay hayatını kaybettiği, 1 askerin de yaralandığı bildirildi.

Açıklamada, "sılahlı saldırganlar yaklaşık 200 kişiydi. Ellerinde yüklü miktarda ağır ateşli silah ve mühimmat vardı. Ayrıca yanlarına molotof yapımında kullanılmak üzere şişe de bulunuyor. Kalabalık kitle halinde göstericiler Cumhuriyet Muhafızlarının binasına girmek istemeleri ve 1 subayın ölümü 1 askerin de yaralanması sonucu askerler ateş açmak zorunda kaldı" denildi.

İhvan, dünya kamuoyuna yardım çağrısında bulundu

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) kurduğu Rabiatu Adeviyye Basın Merkezi dünya kamuoyuna yardım çağrısında bulundu.

Merkez'den yapılan açıklamada "Rabiatu l-Adeviyye Meydanı ve Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde eylemlerini sürdüren Mursi destekçileri abluka altına alındı. Sağlık ekiplerinin meydana ulaştırılması ve yaralıların bölgeden çıkarılması engelleniyor" denildi.

İhvan sözcülerinden Muhammed Baltaci da Kahire'deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Muhammed Mursi'ye destek veren sivil halkın sabah namazı kılarken üzerlerine ateş açıldığını belirtmişti.

Ordu'nun meydanda sabah namazı kılan sivil halk üzerine ateş açması sonucu ilk belirlemelere göre 34 kişi hayatını kaybetmiş, 300 kişi ise yaralanmıştı.

Basının girişi engelleniyor

Ordunun yönetime el koymasının ardından bu sabah halk üzerine açılan ateş sonucu 34 kişinin ölmesinin ardından basına yönelik baskılar
artırıldı.

Sabah namazı kıldıkları sırada halkın üzerine ateş açılması olayının dünya kamuoyuna aktarılmasını önlemek isteyen askerler, basın mensuplarının kaldıkları otelden dışarı çıkmasını engelliyor.

Katliamın yaşandığı Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önüne gitmek isteyen gazeteciler de yine askerler tarafından engelleniyor. Olay yerine
gitmekte ısrar eden bazı yabancı gazetecilerin "baltacılar" denilen grup tarafından darp edildiği bildirildi.

Olay yerine gitmek isteyen yabancı basın organlarında görev yapan bir kameramanın da öldürüldüğü iddia ediliyor.

Nur Partisi görüşmelerden çekildi

Mısır'da yapılan askeri darbeye ilk etapta destek veren Selefi Nur Partisi, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde yaşanan katliama tepki olarak görüşme sürecinden çekilmeye karar verdiklerini açıkladı.

Nur Partisi Başkanı Yunus Mahyun, sosyal paylaşım sitesi resmi hesabından yaptığı açıklamada Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi ile ekibinin duyurduğu 'yol haritası' sürecindeki yapılan tüm görüşmelerden çekilme kararı aldıklarını açıkladı.

Ordunun halka ateş açmasını "Cumhuriyet Muhafızları katliamı" olarak nitelendiren Mahyun, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur ile görüşmelerini durdurduğunu ifade etti.

Mahyun, önümüzdeki saatlerde parti tarafından resmi açıklama yapılacağını kaydetti.

Öte yandan Nur Partisi Sözcüsü Nadir Bekkar, Cumhuriyet Muhafızları Meydanı'ndaki katliama tepki olarak görüşme sürecinden çekilmeye karar verdiklerini belirtti.

Bekkar, "Cumhuriyet Muhafızları meydanında yaşanan katliama sessiz kalmayacağız. Biz kan akmasının önüne geçmek istiyorduk. Şu anda çok daha fazla kan akıyor" ifadelerine yer verdi.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS