Beyrut'ta patlama

Beyrut'ta patlama

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyinde meydana gelen patlamada 37 kişi yaralandı.

Beyrut'un güneyindeki Dahiye'nin Birel-Abd bölgesinde, Hizbullah'a bağlı "İslami İşbirliği Merkezi" adlı insani yardım kuruluşun otoparkında, şiddetli bir patlama meydana geldi.

Patlamada, olay yerinde bir çok araç yandı ve bazı binalarda da ağır hasar oluştu.

Lübnan basınına göre, saldırıyı Suriyeli isyancılar üstlendi. Hedefte üst düzey isimleri taşıyan Hizbullah konvoyu vardı. Lübnanlı siyasetçiler saldırıyı "Sünni-şii çatışması yaratmaya çalışıyorlar" ifadeleriyle kınadı.

Mülteci kampında da patlama

Beyrut'un güneyindeki Sabra Mülteci Kampı yakınlarında meydana gelen patlamada da 3 kişinin yaralandığı belirtildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Beyrut'un güneyinde bulunan Filistinli mültecilerin yaşadığı Sabra Mülteci Kampı yakınına kimliği belirsiz bir kişi tarafından atılan el bombasının patlaması sonucu 3 kişi yaralandı.

Beyrut'un güneyindeki Sabra Mülteci Kampı, İsrail'in 1948'de Filistinlileri yurtlarından çıkarmasından sonra Lübnan'da kurulan en eski kamplar arasında yer alıyor.

Kampta yaklaşık 20 bin Filistinli yaşıyor.

Cumhurbaşkanı Süleyman'dan kınama

Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıyı kınayarak, "Bu tür üzücü olaylar, Lübnanlıların daha önce şahit olduğu dönemleri hatırlatıyor. Ancak biz, bu hatıraları Lübnanlıların zihinlerinden silmek istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

Lübnan halkını sağduyulu davranmaya, ülkenin milli birliğini korumaya çağıran Süleyman, ülkedeki parti ve gruplar arasındaki anlaşmazlığın boyutu ne olursa olsun Lübnan vatandaşların güvenliğine saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Süleyman, emniyet güçlerinden de, olayın faillerinin en kısa zamanda bulunmasını istedi.

Lübnan Başbakanı Necip Mikati, Beyrut'un Hizbullah'ın etkili olduğu bölgesinde meydana gelen patlamayı kınayarak, bazı çevrelerin Lübnan'ı yeniden karanlık günlerine döndürmek istediğini belirtti.

Mikati, yazılı açıklamasında, "İhanet eli, bir kez daha Lübnan'ın ve Lübnanlıların güvenliğine zarar vererek, aziz bir bölgesini hedef almıştır. Bu olay Lübnanlıların geri dönmemek üzere kapattığı karanlık dönemlerini hatırlatmıştır" ifadelerini kullandı.

Mikati, son olayın, Lübnan'ın kaosa sürüklenmek istendiğinin kanıtı olduğunu ve siyasi çıkmazı aşmak için bir an önce milli mutabakat sağlanması gerektiğini vurguladı.

Hizbullah yanlılarından tepki

İçişleri Bakanı Mervan Şerbil de "Patlamanın hedefi, Sünniler ve Şiiler arasında mezhep temelli fitne yaratıp ülkeyi harap etmektir" dedi.

Patlamanın meydana geldiği bölgede incelemelerde bulunan Şerbil, henüz fail veya faillere ilişkin bilgiye sahip olmadıklarını ifade etti. Şerbil'in açıklamasının ardından olay yerinde toplanan onlarca Hizbullah taraftarı, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah lehine slogan attı.

Hizbullah yanlılarının Şerbil'in aracına taş atması üzerine güvenlik güçleri havaya ateş açtı.

Beyrut'un güneyindeki Bi'r el-Abd bölgesinde, Hizbullah'a bağlı "İslami İşbirliği Merkezi" adlı insani yardım kuruluşun otoparkında bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu 37 kişi yaralanmıştı. Patlamada birçok araç tahrip olurken, çevredeki banalarda da ağır hasar meydana gelmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS