Mısır'daki Türk gazeteciler serbest

Mısır'daki Türk gazeteciler serbest

Mısır'daki Türk gazeteciler serbest

Mısır'da güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan 4 Türk gazeteci serbest bırakıldı.

Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Mısır'da güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan Star televizyonu muhabiri Murat Uslu ile kameraman Zafer Karakaş serbest bırakıldığını bildirdi.

Botsalı, yetkililerle görüştüklerini belirterek gözaltına alınan A Haber Televizyonundan muhabir Fatih Er ve kameraman Tufan Güzelgün'ün de ilerleyen saatlerde serbest bırakılabileceğini kendisine aktardıklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'da gözaltına alınan gazetecilere ilişkin, "Fatih Er ve Tufan Güzelgün için çalışmalar devam ediyor. Nerede olduklarını tespit etmeye çalışıyoruz. İnşallah onlar da en kısa zamanda serbest bırakılırlar" dedi.

2 gazeteci daha serbet

Gözaltına alınan 4 Türk gazeteciden diğer 2'si de serbest bırakıldı.

Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Mısır'da güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan Star televizyonu muhabiri Murat Uslu ile kameraman Zafer Karakaş'ın serbest bırakılmasının ardından, işlemleri tamamlanan A Haber Televizyonu muhabiri Fatih Er ve kameraman Tufan Güzelgün'ün de serbest bırakıldığını bildirdi.

Botsalı, Mısır'da görev yapacak Türk gazetecilerin akredite işlemlerini tamamlayarak, verilecek kimlik kartını yanlarında bulundurmalarını istedi.

Mısır'da gözaltında bulunan Türk gazeteci kalmadı.

Gazeteciler, kötü muamele görmediklerini anlattı

Mısır'da gözaltına alınan Star Televizyonu Muhabiri Murat Uslu ile kameraman Zafer Karakaş gözaltı sırasında herhangi bir kötü muameleye maruz kalmadıklarını bildirdi.

Mısır'da ordunun yönetime darbeyle el koymasının ardından Mısır'ın başkenti Kahire'ye olayları aktarmak için gelen muhabir Uslu ve kameraman Karakaş, Mursi'ye destek verenlerin bulunduğu Kahire'deki Rabiaatu'l Adeviyye meydanı yakınlarında anons yaptıkları sırada askerler tarafından engellenip gözaltına alındı.

Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliğinin girişimiyle serbest bırakılan muhabir Murat Uslu, askerle sivil göstericiler arasında herhangi gerginliğin olup olmadığını tespit etmek için Rabiatu'l Adeviyye meydanına gittiklerini, anons yaptıkları sırada gözaltına alındıklarını, Mısırlı mihmandarlarının ise meydanda askerler tarafından darp edildiğini anlattı.

Murat Uslu, ayakkabılarına kadar çok sıkı şekilde arandıktan sonra gözleri bağlı, eller kelepçeli olarak bilmedikleri bir yere götürüldüklerini belirterek, burada bir süre tutulduklarını bildirdi.

Darp edilmediklerine dair imza vermek için götürüldükleri odada gözaltına alınan diğer 2 Türk gazeteciyle karşılaştıklarını belirten Uslu, daha sonra serbest bırakıldıklarını, herhangi bir kötü muameleye maruz kalmadıklarını söyledi.