Sina'da askeri kontrol noktasına saldırı

Sina'da askeri kontrol noktasına saldırı

Mısır'ın Sina Yarımadası'ndaki askeri kontrol noktasına kimliği belirsiz grup tarafından düzenlenen saldırıda 2 sivil hayatını kaybetti, 3'ü asker 7 kişi yaralandı.

Sina'nın Nahal kentindeki asker ve polislerin ortak kullandığı kontrol noktasına yoldan geçen araçtan ateş açıldı. Saldırı sırasında olay yerinden geçen sivil araçtaki 2 kişi yaşamını yitirdi.

Saldırıyla ilgili resmi makamlar tarafından henüz açıklama yapılmazken, olayda yaralananların Süveyş Hastanesi'ne kaldırıldığı keydedildi.

Mısır'da ordunun yenetime el koymasının ardından Sina'nın Gazze sınırındaki El-Ariş, Refah ve Eş-Şeyh Züveyd kentlerinde ordu ve polise ait
kontrol noktaları silahlı gruplar tarafından hedef alınıyor.

690 kişi gözaltına alındı

Mısır İnsan Hak ve Hürriyetleri Savunma Merkezi, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde halka ateş açılmasının ardından,
aralarında kadın, yaşlı ve çocukların da bulunduğu 690 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri Savunma Merkezi Genel Sekreteri ve Selefi cephenin siyasi büro üyesi Halid el-Mısri, savcılığın soruşturmayı yürütmek için bir ekibi görevlendirdiğini belirterek, gözaltına alınanların "askeri tesise zorla girmeye teşebbüs, bir subayı öldürmek, bir subayı yaralamak ve SilahlıKuvvetlere mensup askerleri öldürmeye çalışmak, kamu düzenini ve güvenliğini bozmak" gibi suçlamalarla karşılaşacaklarını kaydetti.

Açıklamada ayrıca, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde meydana gelen şiddet olaylarının kınandığı ve barışçıl gösterilerle hak talebinin
herkesin en tabii hakkı olduğu belirtilerek, "Tarih, dün yaşananları, en büyük katliamalardan biri olarak anacaktır" denildi.
Mısır resmi makamlarından ise tutukluların sayısı hakkında henüz açıklama yapılmadı.

BAE ve Suudi Arabistan'dan Mısır'a 8 milyar dolarlık yardım sözü

Mısır Cumhurbaşkanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan'dan 8 milyar dolarlık ekonomik yardım sözü aldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, BAE'nin petrol ve enerji desteğinin yanı sıra Mısır yönetimine 1 milyar dolar hibe ettiğini ve 2 milyar dolar faizsiz kredi vereceğini duyurdu.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı İbrahim el-Assaf da yaptığı açıklamada, Mısır'a 5 milyar dolarlık yardım yapmak üzere anlaştıklarını belirterek, bu yardımın 2 milyar dolarının petrol ürünleri ve doğalgaz olarak sağlanacağını, 2 milyar dolarının kredi verileceğini, 1 milyarının ise hibe şeklinde nakit verileceğini söyledi.

Ordu tarafından göreve getirilen geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, bugün BAE Dışişleri Bakanı Abdullah b. Zayid Al Nehyan'ın başkanlığını yaptığı heyetle cumhurbaşkanlığı sarayında bir araya gelmişti.

Milli uzlaşı çağrısı

Mısır'da yönetime el koyan ordunun geçici cumhurbaşkanlığına getirdiği Adli Mansur, "ülkedeki mevcut kriz çerçevesinde tüm
taraflara milli uzlaşı" çağrısı yaptı.

Mansur. yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki grupları "akan kanın durması ve kapsamlı bir milli uzlaşının gerçekleşmesi için Ramazan ayının ilk
haftasında ortak bir toplantı yapmaya" davet etti. Mansur, "Mübarek Ramazan ayının başlamasından hareketle Cumhurbaşkanlığı olarak ülkede birlik ve beraberliğin sağlanması, toplumdaki çatlağın kapatılması ve akan kanın durması için tüm tarafları milli uzlaşıya çağırıyoruz" ifadelerine yer verdi.

Açıklamada aynı vatan evlatlarının birlikte yaşaması ilkesine dayalı, kapsamlı bir milli uzlaşının sağlanması için herkesin gayretli ve ciddi bir
şekilde çalışması gerektiği vurgulandı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS