Kahire'de 2 milyon kişi toplandı

Kahire'de 2 milyon kişi toplandı

Mısır'ın Sina Yarımadası ve Refah kentindeki 3 kontrol noktasına silahlı saldırı yapıldı. Kahire'de ise göstericiler Savunma Bakanlığı'nın önünde General El Sisi'yi protesto etti.

Sina Yarımadası'nda çatışmalar devam ederken, Mısır ordusuna ait helikopterlerle bölgedeki Bedevi kabilelerine ve şehir merkezlerine bildiri atıldı.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te gerçekleşen ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alındığı askeri darbenin ardından Sina'da 22 saldırı olayı yaşandı ve bu olaylarda çoğu güvenlik görevlisi 13 kişi hayatını kaybetti. Dün Mısır ordusuna ait helikopterlerle Kuzey Sina'da başta Bedevi kabilelerinin yaşadığı çöl olmak üzere El Ariş, Refah ve Ebu Zuveyde kent merkezlerine bildiriler atıldı.

Ordu bildiri attı

"Sina'nın dürüst çocukları" cümlesi ile başlayan bildiride, bölgede bulunan Mısır Ordusu'na bağlı birliklerin Sina'daki halkın korunması amacı ile olduğu kaydedilerek, Mısır ordusuna yardımcı olunması istendi. Halka güvenlik uyarısı yapılan bildiride, bölge halkının mecbur olmadıkça gece yolculuğu yapmaması, plakasız araçlara dikkat edilmesi ve plakasız araçlarla seyahat edilmemesi istendi. Ordu bildirisinde, bölgede şiddete müsamaha gösterilmeyeceği vurgulanarak, ruhsatsız silah taşımanın kanunsuz davranış olduğu hatırlatılarak "Bölgedeki silahlı faaliyetlere müsade etmeyceğiz" denildi.

Göstericilerin işgaliyle kapatılan El Ariş Valiliğinin pazar gününden itibaren tekrar faaliyetlerine başlayacağı kaydedildi.

Mısır askeri helikopteri Gazze hava sahasını ihlal etti

Sina'daki çatışmalardan dolayı bölgede bulunan Mısır ordusuna ait Apaçi helikopterinin Gazze hava sahasını ihlal ettiği bildirildi. Camp David Anlaşması'ndan dolayı bölgede sınırlı sayıda asker bulundurması gereken Mısır'ın operasyon yapmak için İsrail'den izin aldığı iddia edildi. İsrail medyası da bugün Gazze hava sahasını ihlal eden Mısır helikopterinin ihlalinin İsrail'in bilgisi dahilinde gerçekleştirdiğini ileri sürdü.

3 kontrol noktasına silahlı saldırı

Öte yandan, Gazze sınırındaki Refah kentindeki bir askeri kontrol noktası ile Sina Yarımadası'ndaki Ariş Havaalanı yakınındaki 3 kontrol noktasına silahlı saldırı düzenlendi. Şeyh Züveyd bölgesinde de orduya ait devriye aracına yönelik bombalı saldırı gerçekleştirildiği bildirildi. Saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadı. Bölgede orduya bağlı helikopterler, yoğun uçuş gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Muhafızları karargahına yürüdüler

"Yasallığı Destekleyen Ulusal Koalisyon Komitesi" tarafından yapılan çağrı üzerine, Mursi'yi destekleyenlerin Kahire'deki 6 Ekim Köprüsü, Nahda meydanı ve Rabiatul Adeviyye meydanındaki gösterisine 2 milyona yakın kişi katıldı.

Rabiatul Adaviyye ve Ramses meydanlarında toplananların bir kısmı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Cumhuriyet Muhafızları Karargahına doğru yürümeye başladı. Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Sisi aleyhine slogan atan göstericiler, Mursi'nin görevine iade edilmesini istedi. Gösteriler dolayısıyla Mısır ordusuna ait askeri helikopterler zaman zaman göstericilerin üzerinde alçak uçuş gerçekleştirdi.

"Nerede benim oyum" yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, Mursi görevine iade edilinceye kadar bekleyişlerine devam edeceklerini belirtti.

Bakanlığın önünde Sisi aleyhine slogan

Bu arada, Rabiatul Adeviyye ve Ramses meydanlarındakilerin bir kısmı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile namaz kılan halka ateş açıldığı gerekçesiyle Cumhuriyet Muhafızları Karargahına yürüdü. Savunma Bakanlığı önüne ulaşan binlerce kişi ise Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah El Sisi aleyhine slogan atarak, Mursi'nin görevine iadesini istedi. Bakanlığın etrafında tanklarla barikat oluşturuldu.

Tahrir Meydanı'nda da göstericilerin bekleyişleri devam ediyor. Bugün iftar için Tahrir'de toplanan göstericiler, bekleyişlerini sürdürüyor. Meydanda bulunan 3 bin kadar gösterici Tahrir meydanının girişlerindeki barikatları da arttrıdı ve bazı girişlere dikenli teller çektiler. Birçok göstericinin ise meydandan ayrılmaya başladığı gözlendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS