ABD'nin kilitlendiği davada karar çıktı

ABD'nin kilitlendiği davada karar çıktı

Amerika'nın kilitlendiği cinayet davası beraatle sonuçlandı. Florida eyaletinde görülen davada jüri, 17 yaşındaki siyahi bir genci öldüren George Zimmerman'ı cinayetten suçsuz buldu. Pekçok kentte gösteriler düzenlenirken, ABD Başkanı Obama itidal çağrısında bulundu.

Florida eyaleti mahkemesinin siyahi genç Trayvon Martin'i öldüren beyaz-Hispanik mahalle bekçisi George Zimmerman'ı "suçsuz" bulmasının ardından ülke genelinde protestolar düzenlendi.

New York'tan Los Angeles'a kadar ülke genelinde Zimmerman hakkında verilen kararı "adaletsiz" bulan binlerce Amerikalı, "Traycon Martin için adalet", "Adalet yoksa barış yok" diyerek yürüdü.

ABD'nin başkenti Washington'da Malcom X Meridian Hill Park'ta buluşan bine yakın Amerikalı, özellikle 1920'lere kadar en büyük Afro-Amerikan toplumunun bulunduğu bölge olarak bilinen ve "Siyah Brodway" olarak anılan, halen de başkentin restoran ve eğlence merkezlerinden olmasına rağmen Afro-Amerikan toplumunun yoğun etkisi olan "U Street" üzerinde yürüdü. Sloganlar atan ve yumruklarını sıkarak havaya kaldıran protestoculardan bazılarının, öldürüldüğü gün üzerinde kapşonlu tişört olan Martin gibi giyindiği görüldü.

Yoldan geçen bazı arabalar yürüyüşe destek vermek için kornalarını çalarken, bazı vatandaşlar da alkışlarla katkı sağladı.

Protestocular, U Street üzerinden, siyahiler için tarihi anlamı olan Howard Üniversitesi'ne gelerek, burada Martin için anma töreni düzenledi.

Gösteride Afro-Amerikalılar çoğunluğu oluşturuken beyaz Amerikalıların da destek verdiği görüldü.

Bazı göstericiler, akşam saatlerinde de ABD Adalet Bakanlığı önüne gelerek, "Trayvon için Adalet" yazılı ışıklı pano açtılar.

New York'da 4 ayrı yerde protesto

New York'ta da gün boyunca 4 ayrı noktada gösteriler oldu. Çoğunlukla siyahi Amerikalıların katıldığı ama bazı beyaz Amerikalıların da destek verdiği Union Square'deki gösteride binlerce Amerikalı, Trayvon Martin'in fotoğraflarını ve siyah renkli balonları taşıyarak, "Irkçılığa hayır", "Hepimiz Martin'iz" şeklinde pankartlar açtılar.

Bazı konuşmacılar ikinci sınıf vatandaş muamelesine maruz kaldıkları ve köleliğin hala devam ettiği şeklinde imalarda bulunurken, Martin'in vücut ölçülerinde ve öldürüldüğü gün üzerinde olan kıyafetlerini içeren bir fotoğrafın getirildiği, bazı göstericilerin de kapşonlu tişört giydiği görüldü. Yere, maktulun öldüğü noktayı işaretlemek için çizilen resmi yapan bazı göstericiler, bu çizimin yanına da Martin'in o gün eve giderken taşıdığı şeker ve içeceği koydular.

Protestocuların bir kısmının Times Square'e yürüdüğü, 42. caddeyi de bir müddet trafiğe kapadıkları görüldü.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı gösteriler, olaysız sona erdi.

Obama: "Trajedi"

ABD Başkanı Barack Obama da dava sonucuyla ilgili açıklama yaparak, Martin'in ölümünü tüm ülke için "trajedi" olarak nitelendirmişti.

Bakanlık değerlendiriyor

Bu arada, ABD Adalet Bakanlığı, George Zimmerman'a karşı, "sivil hakların" ihlaline yönelik federal dava açılıp açılmayacağını değerlendiriyor.

Florida eyalet mahkemesi, dün geceki kararında Zimmerman'ı, "meşru müdafaa" gerekçesiyle "suçsuz" bulmuştu. Şimdi Adalet Bakanlığı, ülke genelinde tepki çeken mahkeme sonucuyla ilgili kendi kararını vermeye çalışıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Zimmerman'a karşı, "sivil haklar suçu işlemeye" yönelik federal dava açıp açılmaması konusunun ele alındığı belirtildi.

Konu üzerinde deneyimli federal savcıların çalıştığı ifade edilen açıklamada, savcıların, davaya ilişkin kanıtların, federal yasalar altında herhangi sivil haklar ihlaline yönelik bir dava açılmasına uygun olup olmadığını değerlendirdiği bildirildi.

Bakanlık, aslında geçen yıl Martin'in ölümüyle ilgili soruşturma başlatmış, ancak konuyu eyalet savcılarına devretmişti.

ABD'deki Afro-Amerikan sivil haklar kuruluşu National Association for tha Advancement of Colored People da eyalet mahkemesinin kararının ardından Adalet Bakanlığına, Zimmerman'a karşı "sivil haklar suçlamaları" yöneltmesi çağrısında bulunmuş ve imza kampanyası başlatmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS