İtalyan Başkanvekili ırkçı ifadeleri için özür diledi

İtalyan Başkanvekili ırkçı ifadeleri için özür diledi

İtalya'da, Senato Başkanvekili Roberto Calderoli'nin "Orangutana benziyor" dediği siyahi bakan Cecile Kyenge, gelen tepkiler üzerine kendisinden özür dileyen Calderoli'nin özrünü kabul ettiğini ancak bu sorunun devam ettiğini ifade etti.

Ülkenin dün gündeminin işgal olmasına neden olan ırkçı hakaret sonrası Calderoli, siyahi bakan ile dün akşam bir telefon görüşmesi yaptı.

"Ne zaman Kyenge'nin fotoğrafını görsem kendimi orangutan düşünmekten alamıyorum" dediği için ülke genelinde büyük tepki çeken Calderoli akşam saatlerinde Kyenge'yi aradığını belirterek, "Bakan Kyenge ile konuştum. Kendisinden özür diledim. Açıklığa kavuşturduk. Parlamentoda görüşmek için randevulaştık" ifadelerini kullandı.

Olayın mağdur tarafı siyahi bakan da, Calderoli'nin kendisini arayarak özür dilediğini ve bunu kabul ettiğini aktardı. Konunun kapanıp kapanmadığı sorulan Kyenge, kişisel düzeyde böyle bir sorunu olmadığını ifade ederken resmi kurumlar düzeyde ise bu sorunun devam ettiğini söyledi.

Corriere della Sera'daki demecinde bakan Kyenge, Calderoli'nin istifa edip etmemesi sorusuna, "Bu konuda görüş bildirmemeyi tercih ediyorum. Ancak şunu da belirtmek isterim ki; duyduğu bir rahatsızlığı, sert ama düzgün bir şekilde dile dökme kapasitesinde değilse belki de makamını bunu layıkıyla yapabilecek birisine vermek gerekir" yantını verdi.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde doğan ve 19 yaşında İtalya'ya yerleşen siyahi Entegrasyon Bakanı 49 yaşındaki Kyenge, her gün internet üzerinden onlarca tehdidin yanı sıra fiziksel tehdide maruz kaldığı anlar da yaşadığını kaydetti.

Bu arada, Cumhurbaşkanlığı sarayı kaynaklarından İtalyan basınına yansıyan haberlerde de, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun son günlerde hem siyahi bakana ırkçı hakaret hem eski bakan Mara Carfagna'ya bir sosyal paylaşım sitesinden tehditler ile Roma'daki bir okulda çıkarılan yangının "ciddi olaylar" olduğunu ve "medeni hayatın barbarlaşması" olarak değerlendirdiği belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS