"Müslüman Kardeşler, darbeciler ile masaya oturdu"

"Müslüman Kardeşler, darbeciler ile masaya oturdu"

Mısır'da teknokrat hükümetin kilit isimleri belli oldu. Müslüman Kardeşler'in de askeri yönetimle masaya oturduğu öne sürüldü.

Mısır'da teknokrat hükümetin kilit isimleri belli oldu. Müslüman Kardeşler'in de askeri yönetimle masaya oturduğu öne sürüldü. Görüşmeyi yaptığı iddia edilen eski Bakan, İngiliz The Guardian Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, "Demokrasi yoluna dönülür, Mursi göreve iade edilirse, müzakere mümkün" dedi. Müslüman Kardeşler'e yönelik yargı kararlarına da bir yenisi eklendi. 14 üst düzey ismin malvarlıkları donduruluyor.

Liberal muhalif lider Muhammed el Baradey Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak yemin etti. Yeni Dışişleri Bakanı Mısır'ın eski ABD Büyükelçisi Nebil Fehmi, yeni Maliye Bakanı ekonomist Ahmet Celal oldu.

Mısır'da darbeyle başlayan süreç, Müslüman Kardeşler'in itirazlarına rağmen sürüyor.

Teknokrat hükümetin önemli isimleri belli olurken, Genelkurmay Başkanı General el Sisi de bir açıklama yaptı. Müslüman Kardeşler'e mesaj vererek, "Hiçbir hareket siyasetin dışında bırakılmayacak" dedi.

Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed Beltaci, hareketin bu konudaki tavrını, geçen hafta CNN TÜRK muhabiri Kenan Şener'e verdiği röportajda anlatmıştı. Beltacı, "Şayet askeri darbe noktasında bir geri adım olursa, yani Cumhurbaşkanına hakları geri verilir ve durdurulan anayasa ve feshedilen Meclis tekrar kabul edilirse, birçok konuda masada oturmaya hazırız. Erken seçime gitmek bu konulardan biri olabilir" demişti.

Benzer mesajlar Müslüman Kardeşler'in bir diğer mensubunun ağzından, Batı basınına taşındı. İngiliz The Guardian gazetesine göre, Mursi'nin Bakanlarından Muhammed Ali el Bişr, perşembe gecesi askeri rejim ile masaya oturdu.

Gazeteye konuşan Bişr, "Müzakere için zemin olabilir ama ancak darbe yolunda demokrasi yoluna dönülürse" diye konuştu. Mursi'nin göreve iadesi sonrasında, Cumhurbaşkanının çağrısıyla erken seçime gidilmesine açık kapı bıraktı.  

Hareketin liderlerine yönelik yargı hamleleriyse sürüyor.

Savcılık aralarında Rehber Muhammed Bedii ve yardımcısı Hayrat el Şatır'ın da bulunduğu 14 Müslüman Kardeşler liderinin mal varlıklarının dondurulmasını istedi.

Savcılık da devrik Cumhurbaşkanı Mursi'ye ve onunla beraber soruşturulan 8 isme yönelik suçlamaları incelemeye aldı.

Mursi'nin, 2011 devrimindeki hapishane firarı da dahil olmak üzere, casusluk yapmak, şiddeti teşvik etmek, askeri kışlalara saldırmak ve ekonomiye zarar vermek iddialarıyla suçlandığı öne sürülüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS