Özerklik mi ilan edilecek?

Özerklik mi ilan edilecek?

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin Suriye'de Resulayn kasabasının kontrolünü almasının ardından özerklik iddiaları gündeme geldi. PYD ise Türkiye'nin tutumunda değişiklik gördüklerini açıkladı.

Suriye'nin kuzeyindeki Kürt grupların, geçen yıl 19 Temmuz'da iki yerleşimin kontrolünü ele geçirmelerinin yıldönümün olan bugün, özerklik ilan edecekleri yönünde iddialar dile getirildi. İddialara göre, Kürt gruplar özerklik ilanından 3 ay sonra da anayasa referandumuna gidecek. Hürriyet Gazetesi'nden Faruk Balıkçı'nın haberine göre, sözkonusu girişim, sadece PKK'nın Suriye kolu olarak bilinen PYD tarafından değil, Suriyeli Kürtlerin oluşturuduğu Yüksek Konsey tarafından yürütülüyor.

Yüksek Konsey, PYD'den ayrışan hatta zaman zaman karşı karşıya gelen 16 Kürt grubu kapsıyor.

Bir diğer iddia da, PYD'nin fiili olarak bazı bölgelerde yönetimi yürütüyor olduğunun, Esad yönetimi de dahil siyasi aktörler tarafından tanınacağı.

PYD lideri Salih Müslim iddialar konusunda BBC Türkçe muhabiri Mahmut Hamsici'nin sorularını yanıtladı. Müslim, önümüzdeki süreçte yapılacağı iddia edilen seçimlerle ilgili, kararlaştırılan birşey olmadığını, diğer gruplarla temas halinde olduklarını söyledi. Eğer yapılırsa, seçimlerinin amacaının ne olacağı konusunda da şöyle konuştu:

"Bölgede halk birçok yerde kendi denetimini kurmuş durumda. Şimdi bu denetimin halkın ihtiyaçları için bir çeşit örgütlenmeye gitmesi gerekiyor. Örneğin birçok yardımın organize edilmesi gerekiyor. Kış yaklaşıyor. Kızılay'la, Kızılhaç'la görüşülmesi gerekiyor. Halk adına konuşabilecek bazı kimselerin olması gerekiyor. "

PYD lideri, Suriye'den ayrılmak gibi bir talepleri olmadığını, demokratik özerklik istediklerini söyledi.

Müslim, seçim sonucunda ortaya çıkacak tablonun "geçici yönetim" olarak adlandırılabileceğini, bunun da demokratik özerklik anlamına gelmeyeceğini savundu.

"Türkiye'nin tutumu değişiyor"

Öte yandan, PYD yetkililerinden Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Yürütme Konseyi üyesi Nasır Hacı Mansur, Suriye'de Türkiye sınırındaki Resulayn (Serikani) kasabasındaki son durumu değerlendirirken, Türkiye'nin kendilerine yönelik tutumunda göreceli değişiklik gördüklerini söyledi. Mansur, Türkiye'nin kendilerini tehdit unsuru görmemesini isterken seken kurşunlardan Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde 1 kişinin ölmesi, 1 kişinin yaralanmasına ilişkin, "Bir hatamız olduysa, özür dileriz" dedi.

Amerika'nın Sesi Radyosu'nun sorularına yanıtlayan Nasır Hacı Mansur, Resulayn'daki aşırı dinci militanlar Özgür Suriye Ordusu savaşçılarının kasabadan temizlendiğini söyledi. Mansur, Kürtçe 'Searikani' olarak isimlendirilen Resulayn'ın sınır kapısı dahil çetelerden temizlendiğini, şiddetli çatışmalarda 2 kayıp verdiklerini, karşı taraftan 11 cenazenin ellerinde olduğunu anlattı. Çatışmalar sırasında Ceylanpınar'da 1 kişinin ölmesi, 1 kişinin yaralanması olayının arkasında aşırı dinci gruptakilerin olabileceğini ima ederken, Türkiye tarafına bomba atıp, silahla tarama eylemlerine giriştiğini söyledi.

"Ceylanpınar'a sivil heyet yolladık"

Mansur, aşırı dinci grubun bunu yaparken, bunu Türkiye'nin kendilerine eskisi gibi yardım etmemesi mi yoksa provokasyon çıkarmaya yönelik mi olduğunu bilemediklerini söyledi. PYD yetkililerinden Nasır Hacı Mansur, "Ceylanpınar halkına karşı öyle bir şey yapmayız. Öyle bir tutumuz yok. Nitekim kasaba denetimimiz altına geçtikten sonra Ceylanpınar'a bir sivil heyet çıkardık, 'Bizden herhangi bir hata varsa özür diliyoruz.  Artık hiçbir çatışma hataya vermeyecek kadar şehre hakimiz" dedi.

Mansur, Türkiye'nin kendilerine yardım edecek veya tarafsız kalacak kadar olmasa da kendilerine yönelik tutum değişikliğinde olduğunu öne sürdü. PYD yetkilisi, Türkiye'nin daha önce çatıştıkları gruplara silah, yaralıları almak için ambulanslar gönderildiğini savunurken, şu iddialarda bulundu:

"Şimdiki tutumları eskisi gibi değil. Eskiden Türkiye'den gelenler vardı. Elimizde ele geçirilen Türk kimlikleri, pasaportları da var. Kesinlikle geçmişte yardım etmişler. Aradan 2 yıl geçti. Suriye devletinin Türkiye sınırında denetimi hiç yoktu, Sürekli YPG (PYD'nin silahlı kanadı) vardı. Tek bir mermi patlamadı. Türkiye'ye karşı eylem tavır gelişmedi. YPG Türkiye'yi tehdit edecek güç değildir. Türkiye karışırsa, bize saldırırsa direniriz. Bize saldırmazsa kardeşçe yaklaşıyoruz. Sınırın iki tarafındakiler de akrabadır. İç sorunlarımıza karışılmadıkça kimse bizi tehdit olarak görmesin."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS