Son Dakika

Roj TV'nin erteleme talebine ret

A A

19.07.2013 - 17:10 Son Güncelleme:

Kopenhag Ağır Ceza Mahkemesi'nce hakkında kapatma kararı alınan ve 10 milyon Kron para cezasına çarptırılan Roj TV'nin "para cezasını erteleme talebi" kabul edilmedi.

Roj TV'nin erteleme talebine ret

Ağır Ceza Mahkemesi'nin ağırlaştırılmış kararına bir üst ve son mahkeme olan Yüksek Mahkeme'de itiraz eden Roj TV yönetimi, Roj TV ve Mezopatamya TV'ye verilen 5'er milyon Kron'luk (685 bin Euro) para cezasını ödemek için Yüksek Mahkeme'nin kararını beklemek istedi. Ancak mahkeme, talebi kabul etmeyerek 10 milyon Kron'luk (1 milyon 370 Bin Euro) cezanın hemen ödenmesini istedi.  

Roj TV avukatı Björn Elmquist, para cezasının ertelenmesi için Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 3 hakimi, para cezalarının zamanında ödenmesi gerektiğini belirterek cezanın hemen ödenmesini istedi. Roj TV avukatı Björn Elmquist Ağır Ceza Mahkemesi'nin 3 Temmuz'da verdiği kapatma kararının basın özgürlüğüne indirilmiş bir darbe olduğunu söyledi. Verilen son karara kızan Roj TV direktörü İmdat Yılmaz da, Ağır Ceza Mahkemesi'nin kapatma kararı ve para cezasını yüksek mahkemede itiraz etmiş olmaları nedeniyle, parayı ödemelerinin de yüksek mahkeme kararının alınması tarihine kadar ertelenmesi gerektiğini söyledi.