Kanada'da ölü sayısı 47'ye düşürüldü

Kanada'da ölü sayısı 47'ye düşürüldü

Yetkililer, Kanada'da ham petrol taşıyan trenin devrilmesinin ardından meydana gelen patlamalar nedeniyle 50 olarak verilen ölü sayısının 47 olarak değiştirildiğini bildirdi.

Ülkenin doğusundaki Quebec eyaletinde, 6 Temmuz'da meydana gelen kazanın ardından ölenlerin sayısı hakkında kesin bir bilgi iletilmemiş, 20 kişinin cesedine ulaşıldığı, kaybolan 30 kişi için ise ölüm kaydı tutulacağı açıklanmıştı.

Polis, dün yapılan arama çalışmalarının sonuçsuz kaldığını, şimdiye kadar 42 cesede ulaşıldığını ve kayıp 5 kişinin ölmüş olduğunun varsayıldığını duyurdu.

- Kazanın sebebi, yetersiz fren kuvveti

Öte yandan, kazaya yetersiz fren kuvvetinin neden olduğu belirlendi. 

Kanada Taşımacılık Emniyet Dairesi müfettişi Donald Ross, yetersiz fren kuvvetinin el frenleriyle ilgili mekanik bir soruna yol açtığını ya da el frenlerinin kurallara uygun bir şekilde çekilmemiş olabileceğini söyledi.

Kazayla ilgili olarak cezai soruşturma başlatılmış, yerel makamlar, olayın bir terör eylemi şüphesi taşımadığını fakat kapsamlı soruşturmanın sürdüğünü bildirmişti.

Kazanın oluş biçimine ilişkin tartışmalar devam ederken, işletmeci 'The Montreal, Maine & Atlantic' şirketinin üst yöneticisi, "Bu bir fren sorunuydu. Bu trende frenlerin, el frenlerinin kurallara uygun bir şekilde çekilip çekilmediği çok tartışmalı. İşin gerçeği, uygun çekilmemiş olduğunu söylebilirim" ifadelerini kullandı.

-Kanada'da asrın en kötü demiryolu felaketi

Yaşanan kaza, son dönemde Kuzey Amerika'da hızla büyüyen demiryoluyla petrol taşımacılığına ilişkin tartışmaları da beraberinde getirdi.

Uzmanlar, son kazayı, Kanada'da 1864 yılında trenin Quebec nehrine uçması sonucu 99 kişinin hayatını kaybetmesinden bu yana yaşanan en kötü demiryolu felaketi olarak yorumladı.

- Patlama, uzaydan bile görülmüş

Trenin devrilmesinin ardından meydana gelen patlamanın, uzaydan bile görülebildiği belirlendi.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Dünya'yı izleyen Suomi NPP uydusunun, 6 Temmuz'da kazadan sadece 2 saat sonra bölgeden çektiği görüntüleri yayımladı.

Patlama, uydudaki Görünür Kızılötesi Görüntüleme Işınölçer Düzeneği (VIIRS) ile elde edilen görüntülerde net bir biçimde görülebiliyor.

72 tanker dolusu ham petrol taşıyan trenin vagonlarından dördü bir kasabada makinist değişimi için verilen molada lokomotiften ayrıldı. Montreal kentinin 250 kilometre doğusundaki Lac Megantic kenti yakınlarında meydana gelen kazanın ardından çok sayıda patlama oldu. Trenin 73 vagonundaki patlamaların ardından çıkan yangının çevredeki evlere sıçraması üzerine 30 hane kül oldu, bölgede yaşayan yaklaşık 2 bin kişi tahliye edilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS