El Nusra liderine karşılık 300 kişi

El Nusra liderine karşılık 300 kişi

Telabyad'da, PYD ile El Nusra arasında süren çatışmalarda ateşkes ilan edildi. Öte yandan, PYD esir tuttuğu El Nusra Cephesi komutanını 300 kişi ile takas etti.

El Kaide bağlantılı El Nusra cephesinin liderlerinden Ebu Musab, PYD güçleri tarafından kaçırılmıştı. El Nusra ateşkes karşılığında, liderlerinin serbest bırakılması talebini PYD'ye iletti. Reuters haber ajansı da Ebu Musab'ın PYD güçlerince serbest bırakıldığını duyurdu.

Karşılık olarak El Nusra cephesi ise, rehin olarak elinde bulundurduğu 300 Kürdü serbest bırakacağını bildirdi.

Bölgedeki PYD güçlerinin akrabalarının serbest bırakılmasının beklediği de gelen bilgiler arasında.

Öte yandan ülkede hükümet güçleriyle muhalifler arasında çatışmalar devam ediyor.  İdlip yakınlarındaki Ariha kasabasında hükümet güçlerinin iftardan hemen önce düzenlediği saldırıda en az 20 sivil hayatını kaybetti.

Suriye insan hakları gözlem evine göre, rejim güçlerinin Şam yakınlarındaki Adha bölgesindeki saldırısında da en az 50 kişi yaşamını yitirdi.

Telabyad'da silahlar sustu, Akçakale'de hayat normale döndü

Telabyad ilçesinde PYD güçleri ile muhaliflerin takas yöntemiyle uzlaşmaya varmasıyla silahların susması, çatışmalarla birlikte tedirginliğin hakim olduğu Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'ne huzur getirdi.

Rasulayn kutlaması olay çıkardı

Telabyad'da aylar süren sessizlik, geçen cumartesi günü Şanlıurfa'nın bir başka ilçesi olan Ceylanpınar'ın karşısındaki Rasulayn'ın PYD'nin kontrolüne geçmesiyle bozuldu. Telabyad'da yaşayan bazı Kürt gruplar, Rasulayn'ın kontrolünün PYD'ye geçmesini kutlamak amacıyla evlerine bayrak asması gerginliğe yol açtı. İlçenin kontrolünü elinde bulunduran muhalif gruplar, PYD yanlılarının evlerine yönelik saldırı düzenledi.

Kobani'den gelen gruplarla çatışma çıktı

Cumartesi günü meydana gelen olayın ardından Telabyad'a, yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Kürtler'in kontrolündeki Arapça ismi Ayn-El Arap olan Kobani İlçesi'nden silahlı gruplar geldi ve muhalifler ile çatışmaya başladı. Cumartesi başlayan çatışmalar sırasında PYD yanlıları, Telabyad'da Özgür Suriye Ordusu ile birlikte hareket eden El-Nusra cephesinin komutanlarından Ebu Musab'ı kaçırdı. Bu olayın ardından şiddetlenen çatışmalar Akçakale'de de tedirginliği artırdı.

Kürtlerin evleri bombalandı

Muhalifler, ilçeye çatışmaya gelen PYD yanlılarını Telabyad'ın 2 kilometre dışındaki Tel-Hadar bölgesinde durdurdu, tank ve üzerinde uçaksavar ile makinalı tüfekler bulunan araçlarla savunma hattı oluşturdu. Muhalifler bu noktada ilçeye gelmek isteyen PYD'lileri üzerlerine tüfeklerle ateş ederek ve top atışı yaparak püskürttü. Saatlerce süren ve sınırın iki tarafında yaşananları tedirgin eden çatışmalar sırasında, muhalifler dün akşam saatlerinde Telebyad ilçe merkezinde oturan ve Kürt grupları kendilerine karşı kışkırttığı ileri sürülen bazı Kürtler'in evlerine yönelik bombalı saldırı düzenledi. Bombalı saldırıda çok sayıda ev kullanılamaz hale gelirken, şiddetli patlama Türkiye tarafında korkuya neden oldu.

El Nusra komutanı 300 Kürt ile takas edildi

Çok sayıda kişinin öldüğü şiddetli çatışmaların ardından dün akşam muhalifler ile PYD güçleri arasında görüşmeler yapıldı. Yapılan görüşmelerin ardından taraflar El Nusra cephesinin önemli isimleri arasında gösterilen Ebu Musab'ın, Telabyad'da kalan 300 Kürt ile takas edilmesi konusunda anlaştı. Tarafların takası gerçekleştirmesinin ardından serbest kalan Ebu Musab, güvenlik gerekçesiyle açıklanmayan bir yere götürülürken, 300 Kürt ise, 50 kilometre uzaklıktaki Kobani'ye götürüldü.

Sessizlik huzur getirdi

Bu anlaşmanın ardından gece zaman zaman aralıklarla duyulan silah sesleri, sabah saatlerinden itibaren yerini sessizliğe bıraktı. Gün içerisinde hiç silah sesinin gelmemesi, iki gündür sınır hattına yaklaşılmaması için uyarı anonsları yapılan Akçakale'de de tedirginliği sona erdirdi. Hafta sonunu sınırı aşabilecek mermilere hedef olmamak için evlerinde geçiren Akçakaleliler, sınırın diğer yakasında çatışmaların sona ermesiyle evlerinden çıkarak günlük yaşamlarına devam etti.

Güvenlik önlemleri sürüyor

Öte yandan, hafta sonunu silah ve patlama sesleriyle geçiren Akçakale'de sessizlik insanların tedirginliğini azaltırken, güvenlik güçleri sınır hattındaki önlemlerini sürdürüyor. Sınırın bazı noktalarında zırhlı araçların kazılan mevzilerde nöbet halinde durduğu, çok sayıda zırhlı aracın da devriye dolaşarak gelişmeleri takibini sürdürdüğü görüldü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS