Sivil ölümleri iddia edilenen 3 katı

Sivil ölümleri iddia edilenen 3 katı

ABD tarafından Pakistan'da düzenlenen insansız hava aracı (İHA) saldırılarında hayatını kaybeden sivil sayısının iddia edilenin yaklaşık 3 katı olduğu öne sürüldü.

Pakistanlı uzmanlar tarafından hazırlanarak hükümete sunulan gizli bir raporun medyaya yansıması üzerine tartışma çıkarken, CIA'in ülkedeki İHA saldırılarında sivil kayıpların daha önce iddia edildiği gibi 50 civarında değil, en az 147 olduğu ortaya çıktı.

Londra merkezli Araştırmacı Gazetecilik Bürosu, Pakistanlı yetkililer tarafından CIA'in Pakistan'da düzenlediği insansız hava aracı saldırıları konusunda hazırlanmış raporu yayınladı.

Raporda, Ocak 2006'dan Ekim 2009'a kadar insansız hava aracı (İHA) saldırıları sonucunda ölen 746 kişinin en az 147'sinin sivil olduğu açıkça not
düşülürken, bunların 94'ünün çocuk olduğu belirtiliyor. "Aşritler Bölgesi'nde Nato Güçleri/Predatorlar tarafından düzenlenen saldırıların detayları" başlıklı 12 sayfalık gizli ibareli raporda, CIA tarafından 2006-2009 arasında düzenlenen 75 İHA saldırısı konusunda Pakistanlı yetkililerin alan çalışması sonucunda elde edilmiş bilgiler yer alıyor.

Büro, 2007 yılında ABD tarafından düzenlenen 5 İHA saldırısına ait bilgilerin belgede yer almadığına dikkat çekerken, ABD'nin dokuz yıllık İHA saldırılarında hayatını kaybeden sivil sayısının 400'ün üzerinde olabileceğine dikkat çekildi.

Aynı belgenin üç ayrı güvenilir kaynaktan elde edilmek suretiyle doğrulandığı kaydedilirken, sayıların da diğer kaynaklarla karşılaştırılarak doğruluklarının test edildiği bilgisine yer verildi.

Rapor, 2006-2009 arasında düzenlenen İHA saldırılarında hayatını kaybeden sivil sayısının CIA'in iddia ettiği gibi 50-60 arasında olmadığını
ortaya koyarken, Pakistanlı yetkililerin de yaşanan sivil can kayıplarından haberdar olduğunu ortaya çıkardı.

Belge, saldırılarda ölen ve yaralananların sayıları ile basında yer alan sayılar arasında bir kaç istisna hariç fark olmadığını da gösterdi.

Pakistan yönetimi 2006-2009 arasında İHA saldırılarına açıktan karşı çıkarken, ABD'nin İslamabad büyükelçiliğinin basına sızan gizli yazışmaları, hükümetin kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerde saldırılara destek verdiğini ortaya koymuştu.

İsmi açıklanmayan bir yetkili, 2011'de ABD'nin İHA programıyla ilgili New York Times'a verdiği demeçte, 2001'den 2011 yılına kadar düzenlenen saldırılarda 2 binin üzerinde militanın öldürüldüğünü, buna karşılık 50 civarında sivilin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Pakistan'da George W. Bush'un başkanlığı döneminde başlayan İHA saldırıları, Obama döneminin en çok tartışılan konularından biri oldu.

Saldırıları yürüten CIA, saldırılarla ilgili bilgi ve belge vermekten ısrarla kaçınırken, Başkan Obama, mayıs ayında yaptığı ulusal güvenlik konuşmasında ABD'nin İHA programını, "Peşinde olduğumuz teröristlerin sivilleri hedef aldığını ve İHA saldırılarında yaşanan sivil zayiatın terör saldırılarında hayatını kaybeden Müslümanların yanınında cüce kalacağını unutmayalım" diye savunmuştu.

Çeşitli insan hakları örgütleri, ABD'nin başta Pakistan olmak üzere Afganistan, Somali ve Yemen'de yürüttüğü İHA saldırılarına, başta masum kadın,
çocuklar olmak üzere çok sayıda sivil can kaybı nedeniyle karşı çıkıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS