Müslüman Kardeşler daveti reddetti

Müslüman Kardeşler daveti reddetti

Mısır'da Müslüman Kardeşler geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un "ulusal uzlaşı" toplantısına katılmayı reddetti. Çatışmaların sürdüğü ülkede 3 kişi öldü, ordu ise Gazze tünellerine operasyon düzenledi.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı, Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından bugün yapılacak Ulusal Uzlaşı oturumuna katılım davetini reddetti. İhvan Sözcüsü Ahmed Arif, Rabiatul Adaviyye Meydanı'nda yaptığı konuşmada, resmi niteliği olmayan makam tarafından yapılmasından dolayı şekil ve içeriğiyle daveti kabul etmediklerini belirterek "Yönetime el koyan darbecilerin hiçbir icraatını kabul etmiyoruz" dedi.

Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Uryan ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığının uzlaşı çağrısına ancak belli şartlar dahilinde onay verebileceklerini söyledi. Uryan, "İhvan'ın diyalog ve uzlaşı çağrılarını kabul etmemedeki tavrında bir değişme söz konusu değil. Meşruiyet geri döndükten sonra ancak uzlaşı çağrılarına yanıt verilebilir. Bu da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi'nin Cumhurbaşkanlığı görevine dönmesiyle mümkün olabilir" diye konuştu.

Mısır Cumhurbaşkanlığı bugün İttihadiye Sarayı'nda Ulusal Uzlaşı oturumu gerçekleştireceğini açıklamıştı.

Kahire'de Baltacı saldırısı: 2 ölü

Mısır'ın başkenti Kahire'de, "Baltacı" denilen grupların Salah Salim caddesinde Mursi yandaşı göstericilere yönelik saldırısında 2 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Müslüman Kardeşler Teşkilatı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire'nin Şobra semtinde toplanıp Nasır City'deki Rabiatul Adeviyye meydanındaki gösterilere destek için Salah Salim caddesinde yürüyüşe geçen protestoculara, "Baltacı" denilen suç gruplarının silahlı saldırısı sonucu ilk belirlemelere göre 2 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Saldırıda yaralananların Rabiatul Adeviyye meydanı sağlık merkezine nakledildiği, hayatını kaybeden 2 kişinin naaşının ise bölgedeki sahra hastanesi morguna kaldırıldığı öğrenildi.

Öte yandan "Baltacı" adı verilen suç gruplarının başkent Kahire'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde gösteri düzenleyen Mursi destekçilerine
saldırması sonucu en az 20 kişinin yaralandığı bildirildi.

Sina'da yine roket saldırısı

Sina'da ise yine bir askeri kontrol noktasına düzenlenen roket saldırısında bir subay yaralandı.

Ordu Gazze tünellerine operasyon yaptı

Mısır ordusunun da Gazze sınırında yer alan, yakıt ve mal geçişlerinin sağlandığı birçok tünele sabahın erken saatlerinde operasyon gerçekleştirdiği ve kaçak mallara el koyduğu bildirildi.

AA muhabirinin tünel sahiplerinden aldığı bilgiye göre, Mısır askerleri Refah kentindeki bazı tünellere gerçekleştirdiği ani sabah baskınıyla Gazze'ye geçirilmek istenen malların yüklü olduğu kamyonlara el koydu. Güvenlik güçlerinin tünel işçileri ile mal kaçırdıkları öne sürülen kişilere ateş açtığı, olayda yaralanan olmadığı ifade edildi. Mısır Gazze sınırında İsrail'in 2007'de başlattığı ambargo nedeniyle Filistinlilerin gıda, yakıt, inşaat malzemesi gibi ihtiyaçlarını karşılamak üzere açtığı yüzlerce tünel bulunuyordu.

Yakıt ve mal geçişlerinin sağlandığı birçok tünel, daha önce güvenlik sorunları nedeniyle süreli kapatılmıştı. Ancak Mısır ordusunun Temmuz başında başlattığı operasyonlarda şimdiye kadar onlarca tünel yıkıldı.

Mısır Ordusu, daha önce de Gazze sınırındaki birçok tünelin girişini kontrol altına aldığını açıklamıştı.

Mansura'da emniyete saldırı

Mısır'da Nil Deltası'ndaki Mansura kentinde de emniyet müdürlüğü önünde meydana gelen patlamada, 1 kişi öldü, 13'ü polis 19 kişi yaralandı. Saldırı sonucu emniyet müdürlüğü binası ve çevresindeki araçlarda maddi hasar meydana geldiği belirtilerek, yaralanan polislerin çevre hastanelere nakledildiği ifade edildi. Müslüman Kardeşler Teşkilatı saldırıyı kınadı.

Mısır'ın Nil Deltası'ndaki Mansura kentinde, geçen cuma akşamı Mursi yandaşlarının gösterisinde protestocuları hedef alan silahlı saldırıda 3 kadın hayatını kaybetmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS