İran'a saldırı tasarısı

İran'a saldırı tasarısı

ABD'de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Kongre'ye İran'a savaş izni verecek bir yasa tasarısı sunacağını açıkladı.

ABD'de uluslararası ilişkiler uzmanları ve Kongre üyelerinde hakim görüş olan, "yeni seçilmiş ılımlı devlet başkanının seçildiği bir dönemde, İran'a karşı 'zorlayıcı diplomasi'nin ve sert karşıt söylemlerin artırılmasının ters etki yapacağı" uyarılarına rağmen, Kongre'nin muhafazakar üyesi Graham, 'İsrail için Birleşmiş Hrıstiyanlar' örgütünün toplantısında yaptığı konuşmada İran karşıtı açıklamalarıyla dikkati çekti.

Graham büyük alkış aldığı konuşmasında, "Şayet eylüle, ekime gelindiğinde İran'ın nükleer programında hiçbir şey değişmemişse bu ülkenin nükleer bomba yapımını önleyebilmek için askeri güç kullanımına izin veren bir tasarı sunacağım" dedi.

İran'ı nükleer programından vazgeçirmede, ikna edici tek yolun "savaş izni" olduğunu ileri süren Graham, "savaş izni"ni "tehlikeli oyunun son kartı" olarak yorumladı.

Cumhuriyetçi Graham, 2010 yılından bu yana İran'a doğrudan veya dolaylı müdehale konusunda bir çok defa benzer açıklamalarda bulunmuştu.

Seçmenleri Graham'ı yeterince tutucu bulmadı

İran karşıtı konuşmasında "İsrail için Birleşmiş Hrıstiyanlar" grubunca büyük alkış toplayan Kongre üyesi Graham, tüm çıkışlarına rağmen seçmenlerini mutlu edemediği görülüyor.

Muhafazakar oyların yoğun olduğu Güney Karolina'daki Cumhuriyetçi gruplar yeni bir kampanya başlatarak, 2014 ara seçimlerinde, yerine daha tutucu bir Cumhuriyetçiyi Kongre'ye taşımak niyetinde olduklarını ifade etti.

Birleşmiş Karolina Muhafazakarı adlı STK'dan yapılan açıklamada, "Graham'ın söylediği ile yaptığının birbirini tutmadığı" kaydedildi. Grubun başkanı Tim Scott'ın yaptığı açıklamada ayrıca "Hergün Washington'da hangi Lindsay Graham'ın olduğunu asla bilemezsiniz" ifadesine yer verildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS