Tunus'ta muhalefet liderine suikast

Tunus'ta muhalefet liderine suikast

Tunus'ta muhalefet partisi üyesi Muhammed Brahmi suikasta uğradı.

Parti kaynakları ve yerel bir radyonun verdiği bilgiye göre, Brahmi başkentte sabah saatlerinde vurularak öldürüldü.

Bu Arap dünyasında devrimin ilk durağı olan Tunus'ta bu yıl muhalefet üyelerinin hedef alındığı ikinci suikast.

Arap milliyetçisi olarak tanımlanan Brahmi, yeni anayasanın yazılmasından sorumlu komisyonda yer alıyordu.

Bundan altı ay önce de şubat ayında bir başka laik ve muhalif siyasetçi olan Şükrü Belayid öldürülmüştü. Belayidin öldürülmesi sonrası ülkede protestolar düzenlenmiş, siyasi kriz baş göstermişti. Hükümet Belayid'in öldürülmesinden İslamcı grupları sorumlu tutmuştu.

Zeynel Abidin Bin Ali'nin devrilmesi sonrası Tunus'ta ılımlı İslamı temsil eden bir parti olarak görülen En Nahda hareketi iktidara gelmişti.

Tunus Kurucu Meclisi faaliyetlerine ara verecek


Bu arada Tunus Ulusal Kurucu Meclis Başkanı Mustafa bin Cafer, suikastın ardından düzenlediği basın toplantısında, yarın için mecliste bir günlük yas ilan edildiğini belirtti.

Cafer, siyasilere yönelik şiddet olaylarının "ülkenin istikrarına ve genç demokrasinin inşasına etkileri"nin gündeme getirileceği özel bir oturum yapılması çağrısında bulundu.

Tunus Nahda Partisi Genel Başkanı Raşid el-Gannuşi internetteki resmi sayfasında yayınladığı açıklamada, "Milletvekili Berahimi'nin suikasta uğradığı haberini alınca şok olduk ve hüzne gark olduk. Bu korkak ve alçak saldırıyı kınıyoruz. Berahimi için Allah'tan rahmet diliyor, ailesine taziyelerimizi iletiyoruz" ifadelerini kullandı.

Muhammed el-Berahimi kimdir?

Sol eğilimli Halk Cephesi Koalisyonu lidelerinden Muhammed Berahimi, 15 Mayıs 1955'te Sidi Bu Zeyd'de doğdu. 2005'te Nasırcı Ulusal Birlik Hareketi'ni kurdu.

Hareket'in yasal olarak çalışmasına izin verilmedi. Tunus devriminin ardından Halk Hareketi'ni kuran Berahimi, 1981 yılında iki kere tutuklandı.

Evli ve 5 çocuk babası olan Berahimi, 2011'de milletvekili seçildi. Halk Hareketi Genel Başkanı ile yaşadığı anlaşmazlıklar üzerine ayrılarak Halkçı Akım Partisi'ni kurdu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS