John Kerry: "Suriye'de askeri çözüm yok"

John Kerry: "Suriye'de askeri çözüm yok"

John Kerry: "Suriye'de askeri çözüm yok"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Suriye'deki krizin askeri çözümü yok. Yalnızca politik çözüm var" dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile New York'taki BM Genel Merkezi'nde biraraya geldi. Kerry, burada Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) heyeti ile de görüştü.

Görüşmeden önce gazetecilere açıklama yapan Ban Ki Moon, Kerry'ye küresel barış, güvenlik ve insan haklarına yaptığı katkılar dolayısıyla teşekkür ederek, bugünkü görüşmelerinde öncelikle Suriye'deki durumu ele alacaklarını belirtti.

Suriye'de insanlık trajedisinin her geçen gün büyüdüğüne değinen BM Genel Sekreteri, "Suriye'de yaklaşık 2 buçuk yılı bulan sürede 100 binden fazla insan yaşamını yitirdi. Milyonlarca kişi yerlerinden edildi. Buna çözüm bulmalıyız. Taraflar çatışmaları bırakmalı. Cenevre'de düzenlenmesi planlanan konferans mümkün olan en kısa sürede toplanmalı" diye konuştu.

İsrail-Filistin barışı ve iki devletli çözüm çabalarına katkısı dolayısıyla ABD Dışişleri Bakanı Kerry'ye teşekkür ettiğini anlatan Ban Ki Moon, "Zor bir müzakere süreci bizi bekliyor. Sadece taraflar bu zor kararları alabilir. Filistin ve İsrailli liderlerin bu fırsatı değerlendirmelerini, olumlu ve cesur adımlar atmalarını bekliyorum. Ancak bu şekilde iki devletli çözüme ulaşılır" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de konuşmasında, bir kaç gün önce Ürdün'de Zaatari kampını ziyaret ettiğini ve BM'nin yaptığı çalışmaları yerinde gördüğünü söyledi. Suriye'de acıların her geçen gün arttığını vurgulayan Kerry, "Barış görüşmelerinin başlaması için hepimizin daha fazla çalışması gerekiyor. Suriye'deki krizin askeri çözümü yok. Yalnızca politik çözüm var. Bu amaçla tarafların masaya getirilmesi için liderlik edilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün görüştüklerini anlatan Kerry, "Lavrov ile Cenevre-1 konferansındaki kararların hayata geçirilmesi amacıyla toplanacak Cenevre-2 konferansına tarafların katılmasını ve konferansın biran önce toplanmasını sağlamak için çalışmaları sürdüreceğimizi bildirdik" dedi.

Konuşmasında Filistin-İsrail barış müzakerelerine de değinen Kerry, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Başkan Mahmud Abbas'ın müzakerelere dönmek için cesur bir karar aldıklarını söyledi.

Kerry, Suriye muhalefeti ile görüştü

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) heyeti, ilk kez başkanlık düzeyinde ABD ve BM'de temaslarda bulunmak amacıyla New York'a geldi. Heyet burada ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi. ABD'nin BM Daimi Temsilcilik binasında gerçekleşen görüşmenin başında basının görüntü almasına izin verildi. SMDK heyetinde Başkan Ahmed el-Carba ile Mişel Kilo, Burhan Galyun ve SMDK'nin BM Özel Temsilcisi Necib Ghadbian yer aldı.

Görüşmenin ardından SMDK Başkanı Carba yaptığı yazılı açıklamada Dışişleri Bakanı Kerry'ye "ABD'nin Suriye'de demokrasiyi desteklemesi" nedeniyle teşekkür etti.

ABD'nin Suriye'de "diktatörlüğün" sona erdirilmesi için SMDK'ya verdiği desteğin çok önemli olduğunu kaydeden Carba, Suriye'de siyasi geçiş için ABD'nin uluslararası topluma önderlik etmesini istedi. "Durum gittikçe kötüleşiyor, acılar artıyor. Zaman bizim yanımızda değil" ifadelerini kullanan Carba, Esad rejiminin askeri başarı kazanmak için kimyasal silahlar ve misket bombalarının da aralarında bulunduğu silahları ayrım gözetmeden kullandığını belirtti. Carba açıklamasında şunları kaydetti:

"Rejim siyasi çözümü kabule zorlanana kadar kendimizi korumak durumundayız. ABD'nin Yüksek Askeri Konsey'e söz verdiği askeri desteğin bir an önce ulaştırılması hayati önemde. Böylece kendimizi ve sivilleri koruyabiliriz. Kendimizi savunma hakkımızdan yoksun bırakılmamız rejimin sürmesi, binlerce kişinin öldürülmesi ve baskının devam etmesi riskini taşıyor."

ABD'nin, aşırı gruplar ve askeri yardımın amacından saptırılması ihtimaline ilişkin kaygılarını anladıklarını belirten Carba, görüşmede SMDK'nın din ve ırk ayrımı gözetmeden tüm Suriyelileri kapsayan katılımcı demokrasiye bağlı olduğunu bildirdiğini dile getirdi.

Suriyeyi "tek tanrıcı ya da totaliter" bir devlet haline getirme amacına yönelik çabaları ve terörizmi kınadıkladılarını vurgulayan Carba, "Ancak Suriye'de demokrasinin kurtarılması ve Esad'ın iktidardan ayrılmasının sağlanmasına destek için doğrudan Amerikan yardımına ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

"Yapıcı bir görüşme oldu"

Dışişleri Bakanı John Kerry de görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, Suriye muhalefeti ile yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. SMDK heyetinin Cenevre-2 Konferansının toplanması gereğine inandıklarını kaydeden Kerry, "Ben kendilerini çok olumlu buldum. Cenevre-2'yi güçlü bir şekilde destekliyorlar. Çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yapıcı bir görüşmeydi" dedi.

Kerry gazetecilerin sorularını ise yanıtsız bıraktı.

SMDK heyeti bazı BM üyeleri ile bir araya geldi

SMDK heyeti, Kerry ile görüşmelerinin ardından Almanya'nın BM Daimi Temsilcisi Peter Witting'in öncülüğünde BM üyesi bazı ülkelerin temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda SMDK heyetinin Suriye'deki gelişmelere ve uluslararası toplumdan beklentilerine ilişkin üye ülkelere bilgi verdikleri belirtildi.

Toplantıda konuşma yapan Alman Büyükelçi Witting'in de Suriye'deki soruna diplomatik çözüm bulunması gerekliliğine işaret ederek Cenevre-2'nin önemini vurguladığı kaydedildi.

SMDK heyeti, New York temasları kapsamında BM Güvenlik Konseyi üyeleriyle de gayrı resmi toplantıda bir araya gelecek.