PYD Rasulayn'da bayrağını indirdi

PYD Rasulayn'da bayrağını indirdi

PYD Rasulayn'da bayrağını indirdi

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin kontrolündeki Rasulayn'da, PYD bayrağı indirilerek yerine Ulusal Kürt Konseyi bayrağı asıldı.

Suriye'nin Rasulayn ilçesinde, geçen 16 Temmuzda El Nusra cephesi ile PYD güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışmalar sırasında Ceylanpınar'da tedirginlik yaşanırken, ateşlenen tüfeklerden çıkan kurşunlar Ceylanpınar'da 2 kişinin ölümüne, 3 kişinin yaralanmasına neden oldu. Çatışmaların ardından ilçenin büyük ölçüde kontrolünü sağlayan PYD güçleri, geçen cuma günü Rasulayn'da sınırın sıfır noktasındaki 9 katlı binanın çatısındaki Özgür Suriye Ordusu bayrağını indirerek yerine PYD bayrağı astı. Sınırın yanı başındaki binanın çatısına yerleştirilen ve Ceylanpınar'dan net şekilde gözüktüğü için Türkiye'de tepkiye yol açan PYD bayrağı bu sabah indirildi.

Sabah sınır hattına gelenler, bir haftadır Rasulayn'ın en yüksek binasının çatısındaki PYD bayrağının indirilerek yerine Ulusal Kürt Konseyi bayrağının asıldığını gördü. Bayrağın sabaha karşı değiştirildiği öğrenilirken, Rasulayn'da sessizliğin hakim olmasına rağmen güvenlik güçlerinin sınır hattında zırhlı araçlar ile önlemlerini sürdürdüğü görüldü.