Suriye'deki çatışmalarda 57 kişi öldü

Suriye'deki çatışmalarda 57 kişi öldü

Suriye ordusu ile muhalifler arasında yaşanan çatışmalarda ülke genelinde 57 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarına yönelik hava ve karadan gerçekleştirdiği operasyonlarda başkent Şam'ın banliyöleri ile Halep'te 20'şer, İdlib ve Humus'ta 5'şer, Hama ve Deyru'z Zor'da ikişer, Tartus, Rakka ile Kuneytra kentinde birer olmak üzere 57 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Bu arada Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin Halep'in güneyinde askeri konvoya saldırarak bir tankı ele geçirdiğini ve kentin güneyindeki rejim güçlerinin barındığı Karbataniye köyünü ele geçirdiklerini aktaran Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), kentin birçok bölgesinde ÖSO birlikleri ile Suriye Ordusu arasında çatışmaların yaşandığını dile getirdi. Silahlı muhaliflerin Şam'ın Kabun banliyösünde iki tankla bir zırhlı aracı imha ettiğini kaydeden SRGC, ÖSO birliklerinin Haresta bölgesinde rejim güçlerine ait binaları ele geçirdiğini ve Esad birliklerine zayiat verdirdiğini açıkladı.

ÖSO'nun Haresta ve Kabun bölgesinden geçen Şam-Humus otobanının kontrolünü ele geçirdiğine işaret eden SRGC, silahlı muhaliflerin güvenlik güçlerince daha önce denetimi sağlanan bölgelerin hakimiyetini tekrar ele geçirdiğine değindi.

Rejim güçlerinin Humus'un Halidiye ve Cüretüş Şeyyah bölgesini füzelerle vurması sonucunda onlarca evin yıkıldığını ifade eden SRGC, kentin Halidiye bölgesindeki Halid bin Velid Camisi'nin bölgedeki çatışmalar nedeniyle büyük hasar gördüğünü belirtti.

Hükümet güçlerinin Şam'ın Duma, Cobar, Dareya, Yermuk, Muaddamiye ve Haresta bölgelerine havan topu ve roketlerle saldırdığına vurgu yapan SRGC, kentin Doğu Guta bölgesi ile güney kesimlerinde iki ordu birlikleri arasında sokak çatışmalarının yaşandığını dile getirdi.

SRGC, ÖSO'nun Rakka'ya bağlı Tabka askeri havaalanında füzeyle MİG savaş uçağı düşürdüğünü ileri sürdü.

Öte yandan, Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin çeşitli kentlerde düzenlediği operasyonlarda aralarında yabancı uyrukluların da yer aldığı çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiğini ve araçlarını imha ettiğini duyurdu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS