Kerry'den Mısır'daki liderlere çağrı

Kerry'den Mısır'daki liderlere çağrı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Mısır'da ateş açılmasıyla ilgili, "bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yapılması" ve "Mısır'daki siyasi yelpazedeki tüm liderlerin, ülkeyi uçurumdan geri çekmeye yardım etmek için derhal harekete geçmesi" çağrısı yaptı.

Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır'ın geçici Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed el-Baradei, geçici İçişleri Bakanı Nebil Fehmi ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile bu sabah telefon görüşmeleri yaptığını kaydetti.

"Kahire ve İskenderiye'de son 24 saat içerisinde çok sayıda Mısırlı göstericinin ölümüne ve 1000'den fazla kişinin yaralanmasına neden olan katliam ve şiddete dair derin kaygılarını ifade ettiğini" belirten Kerry, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilerken, yaralananlara da acil şifa diledi.

"Devrim, yaşananlardan sonsuza kadar etkilenecek"

Kerry, bu dönemin Mısır için çok önemli bir an olduğuna işaret ederek, 2 yıl önce bir devrimin başladığını ve daha bunun sonuna gelinmediğini kaydederek, "Bu (devrim), şu anda yaşananlardan sonsuza dek etkilenecek" ifadesini kullandı.

Kerry, şunları kaydetti:

"Bu aşırı kırılgan ortamda, Mısırlı yetkililerin, barışçıl toplanma hakkı ve ifade özgürlüğüne saygı gösterme yönünde ahlaki ve hukuki yükümlülüğü bulunmaktadır. İkisi de onların alenen benimsediği kapsayıcı demokratik sürecin asli unsurları. Şiddet sadece uzlaşı ve Mısır'ın demokratikleşmesi sürecini daha da sekteye uğratmayacak, aynı zamanda bölgesel istikrarı da olumsuz şekilde etkileyecek. Bu kritik dönemeçte, güvenlik güçlerinin ve geçiş hükümetinin, oturma eylemleri dahil, barışçıl gösterilere saygı duyması hayati önemde".

"Bağımsız ve tarafsız soruşturma"

Kerry, "Mısır'da dünkü yaşanan olaylarla ilgili bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yapılması" ve "Mısır'daki siyasi yelpazedeki tüm liderlerin, ülkeyi uçurumun kıyısından geri döndürmeye yardım etmek için derhal harekete geçmesi" çağrısı yaptı.

"En kısa zamanda, çoğulculuk ve hoşgörüye bağlı, özgür ve adil şekilde seçilmiş hükümeti başaracak kapsayıcı siyasi sürece ihtiyaç olduğunu" belirten Kerry, açıklamasında, "2011 ve 2013 yılında Tahrir Meydanı'na akın eden Mısırlılar, ülkelerinin geleceği ve kendi istekleri noktasında bu sonuç için talepte bulundu. Geçiş hükümeti yetkililerinin kendilerinin çağrı yaptığı anlamlı siyasi diyalog, Mısır toplumundaki tüm siyasi grupları temsil eden katılımcıları gerektiriyor. Böyle bir diyaloğu yapabilmek için, ABD olarak, siyasi
tutuklamaların sona ermesi ve kanunlara uygun olarak siyasi liderlerin serbest bırakılması yönündeki çağrımızı tekrarlıyoruz" ifadesine yer verdi.

ABD Savunma Bakanı Hagel, Sisi ile telefonda görüştü

Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'in, Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile telefonda görüşerek, "Mısır'daki güvenlik durumu ve son şiddet olaylarından duyduğu derin kaygılarını" dile getirdiği ve "bu zorlu dönemde itidal gösterilmesi çağrısında bulunduğu" bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü George Little, yazılı açıklamasında, "Bakan Hagel bugün öğleden sonra, Mısır'daki güvenlik durumu ve son şiddet olaylarına dair derin kaygımızı dile getirmek ve bu zorlu dönemde itidal gösterilmesi çağrısı yapmak için Mısır Savunma Bakanı Sisi ile telefon görüşmesi yaptı" ifadesini kullandı.

Little, "ABD'nin, Mısır'daki mevcut dönüşüme kapsayıcılığın damga vurması, Mısırlı yetkililerin siyasi tutuklama ve gözaltılardan kaçınması ve daha fazla kan dökülmesinin ve can kayıplarının önlenmesi yönünde adımlar atması gerektiğine inandığını" kaydetti.

Pentagon Sözcüsü Little, "Mısır halkının, güzergahlarını demokratik değişime doğru yenilemeleri ve siyasi yelpazede hoşgörüyü vurgulamalarının kısa ve uzun vadede onların çıkarına olacağını" belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS