Mısır'ın acı gecesi

Mısır'ın acı gecesi

Mısır, darbe sonrası en kanlı günlerinden birini daha yaşadı. Başkent Kahire'deki Adeviye meydanında toplanan Mursi yanlılarına güvenlik güçleri müdahale etti. Gerçek mermi kullanılan müdahalede hastane kaynaklarına göre, 100'ün üzerinde can kaybı ve bin 500'ü aşkın yaralı var. Mısır Sağlık Bakanlığı'na göre ise ölenlerin sayısı 65.

Mısır'da sokaktaki gerilim toplu katliama dönüştü. Güvenlik güçleri, Mursi yanlılarının Adeviye meydanındaki gösterisine müdahale etti.

Müslüman Kardeşler Sözcüsü Cihad Haddad'a göre müdahale gece saat 03.00'te başladı.

Güvenlik güçleri eylemcilere karşı gerçek mermi kullandı.

Yaralılar Adeviye meydanındaki sahra hastanesinde tedavi ediliyor.

Mısır geçici yönetimi ise iddiaları reddediyor.

İçişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, güvenlik güçlerinin Adeviye meydanında gösteri yapanlara ateşli silahlarla müdahale etmediğini ileri sürdü.
      
Mısır resmi haber ajansı Mena'ya açıklama yapan yetkiliye göre, Adeviye meydanı yakınında toplanan göstericileri bölgeden uzaklaştırmak isteyen güvenlik güçleri, taş ve av tüfekleriyle karşılık verilmesi üzerine harekete geçti. Ve yalnızca göz yaşartıcı gaz bombasıyla müdahale etti.

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de de can kaybı var. Mursi yanlıları ile karşıtları çatıştı.

Taraflar birbirlerine sopa ve taşlarla saldırdı. Zaman zaman silah da kullanıldı.

Polis çatışmaya gözyaşartıcı gazla müdahale etti. Ardından askerler de devreye girdi.

Mısır ordusu, ay başında Mursi'ye verdiği ültimatomun bir benzerini önceki gün de gözaltındaki devrik lider serbest bırakılana dek gösterilere devam edeceğini açıklayan Müslüman Kardeşler'e verdi.

Ordudan yapılan açıklamada, 48 saat süre tanınan Müslüman Kardeşler'den gösterilere son vererek, geçiş dönemi için çizilen yol haritasına katılmasını istendi.

Mısır'daki katliama Avrupa Birliği'nden tepki geldi. Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton yaşanan can kayıplarından "derin esef duyduğunu" söyledi. Sorumlu geçici makamlara barışçıl ve nizami gösterileri güvence altına almalarını tayep ediyorum diyen ashton, tüm taraflara şiddete son vermeleri yönünde çağrıda bulundu.

Ashton, Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı "Muhammed Mursi ve yakın danışmanları dahil tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması" çağrısını da tekrarladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS